KESİNTİSİZ HABERLEŞME SİSTEMİ AFETLERE KARŞI HAZIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen acil durumlar ve afetlere yönelik olarak hazırladığı kesintisiz haberleşme sistemi devrede.
21.04.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nisan 21, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen acil durumlar ve afetlere yönelik olarak hazırladığı kesintisiz haberleşme sistemi devrede. Telsiz kuleleri, fiber optik ağ sistemleri ve acil durum kameralarından oluşan ve alt yapısı tamamlanan sistem, basına tanıtılacak.

Telsiz sistemi 2008 yılı itibariyle acil durum haberleşmesi kapsamında yenilendi. Mevcut istasyon sayısı 9’dan 18’e çıkarılıp, kapasitesi de artırılarak, olası bir afet anında çalışan tek haberleşme sistemi olan telsiz sistemi ile İstanbul’un % 98’i kapsama alanına girdi.

Telsizle iletişimin afet anında kopmaması için fiberle de yedekliliği sağlandı. Sistem, enerji kesildiğinde otomatik olarak devreye giren jeneratör ile çalışmaya devam edecek. Söz konusu altyapıdan başbakanlık, jandarma, emniyet, il sağlık, il sivil savunma vb. Birimler de faydalanıyor. Bu sayede kaynak israfı ve çevre kirliliğinin önüne geçildi.

Telsiz bütünleşme sistemi sayesinde cep, sabit ve IP telefonlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile telsiz görüşmesi yapılabiliyor.

Nüfusun yoğun olduğu 10 ayrı bölgede 15 adet optik zumlu acil durum kamerası yerleştirildi. AKOM merkezli çalışan bu kameralar ile olası bir afet anında İstanbul nüfusunun yoğun olduğu merkezler izlenerek, gereken müdahalenin en kısa zamanda yapılması sağlanacak.

Toplam 1.161 kilometrelik fiber optik ağ altyapısı (407 km’si belediyeye ait) kurulurken, 621 kilometre fiber optik kablo çekimi yapıldı. AKOM merkezli haberleşme yedekliliği sağlamak üzere; Valilik, belediye, emniyet birimleri arasında fiber networkü kuruldu. Başta İSKİ, İETT, İGDAŞ olmak üzere belediye iştirakleri ve dış birimleri de fiber networküne dahil edildi.

21.04.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT