Meslekî Eğitim Sınavı İçin Okulları Tamir Ediyorlar

İstanbul`daki meslekî eğitim veren merkezlerde kurs gören öğrenciler, kalfalık ve ustalık sınavlarını tadilat ve tamirat ihti-yacı olan okullarda onarım yaparak gerçekleştirdi.
08.03.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 8, 2012

İstanbul`daki meslekî eğitim veren merkezlerde kurs gören öğrenciler, kalfalık ve ustalık sınavlarını tadilat ve tamirat ihti-yacı olan okullarda onarım yaparak gerçekleştirdi.

Okullara uygulamalı sınav için gelen kursiyerler, bozuk elektrik vesu tesisatları ile dolap ve lavaboları tamir etti. Genç ustalar, okullara alın terleriyle binlerce liralık katkıda bulundu. İstanbul`da, mesleki eğitim okullarında kalfalık ve ustalık eğitimi alan öğrenciler, okulları tamir ederek sınav oluyor. Senede üç kez uygulamalı sınava tabi tutulan meslek öğrencileri, dolap ve lavaboları tamir edip bozuk prizleri değiştiriyor. Bahçelievler Mustafa Nevzat Pısak Mesleki Eğitim Merkezi`nde ustalık ve kalfalık eğitimi alan öğrenciler, senede üç kez, uygulamalı sınavlarını okullardaki eksiklikleri tamir ederek yapıyor.

Halit Ziya Uşaklıgil İlköğretim Okulu`na uygulamalı sınav için gelen öğrenciler, bozuk elektrik, su, dolap ve lavaboları tamir etti. Toplam 35 kişilik bir ekiple okuldaki hasar görmüş eşyaları onaran öğrenciler, uygulama sınavı olan ustalık ve kalfalık belgelerini alarak iş hayatına atılmayı hedefliyor. Aralarında elektrik, mobilya, su tesisatı, boya, pencere ve elektronik sistemleri alanında eğitim alan ekip, Halit Ziya Uşaklıgil İlköğretim Okulu`nda yaklaşık 15 bin liralık tadilat yaptı.

Mesleki eğitim okulunda elektrik sistemleri üzerine eğitim alan Mustafa Senal, projeyi hayata geçiren yetkililere teşekkür etti. Senal, şöyle konuştu: "Durumu iyi olmayan okullarda sınav ve uygulama amaçlı bizim de katkımız olduysa ne mutlu bize. Öğrencilerin eğitimi için faydalı olduysak ne mutlu bize. Yanmayan lambaları, arızalı prizleri tamir ediyoruz. Arkadaşlar arasında mobilyacılar, kapıcılar, su tesisatçılar var. Hem uygulama yapıyoruz hem de yardımcı oluyoruz. Hocalarımız burada bizi sahalarda görüyorlar." dedi.

Mustafa Nevzat Pısak Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ergün Karakaya da, amaçlarının okullara maddi yardım ve mesleki eğitimde farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. Karakaya, şu bilgileri verdi: "Bizim okulumuz mesleki eğitim merkezidir. Çalışan işçilere belgelendirme alanında yardımcı oluyoruz. Bunların birçoğu eğitim görüp pratik sınavına giriyorlar. Bir proje geliştirerek bunu okullarda uygulama olarak yaptık.

Bu pratik sınavlarını okullarda yapmayı düşündük. Maddi yönden desteğe ihtiyacı olan okullara gelerek hem imtihan ediyoruz hem de yaptığımız işle milli eğitime ekonomik katkı sağlıyoruz." Karakaya, "İnşallah buradaki öğrenciler de ağabeylerini görüp meslekler hakkında bilgi sahibi olur. Yaptığımız işlerle bir netice elde etmek istedik. İnşallah örnek olur. Bahçelievler Kaymakamlığı da bize çok büyük destek oldu. Çok teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

08.03.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT