MİNİATURK’ÜN İÇİNDE 2 BUTİK MÜZE: PANORAMA ZAFER MÜZESİ, KRİSTAL İSTANBUL

Miniaturk’ün içinde bulunan iki butik müze Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi keşfedilmeyi bekliyor… Miniaturk’u ziyaret eden herkes her iki müzeyi de ücretsiz ziyaret edebiliyor.
09.06.2011

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 9, 2011

Miniaturk’ün içinde bulunan iki butik müze Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi keşfedilmeyi bekliyor…

Türkiye’nin ilk ve tek açık hava müzesi olan Miniaturk, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist tarafından yoğun ilgi görmesine rağmen müzenin içinde bulunan Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul, kapalı mekanda sergilendikleri için pek çok ziyaretçinin dikkatinden kaçıyor. Oysa her iki müze de yaz aylarına adım attığımız şu günlerde hem gezmek hem de öğrenmek için iyi birer alternatif.

Bir İstanbul Müzesi Hem de Billurdan

Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Miniaturk’te açılan “Kristal İstanbul” dünyanın ilk ve tek kristal müzesi. Müze’de sergilenen birbirinden değerli 16 tarihi eser, kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturuldu.

Eserler, kristaller içine işlenen tarihi güzelliği daha iyi yansıtabilmek için loş bir ortamda ve altlarına konulan ledlerle farklı renklerde serileniyor. Eserlerin altıa yerleştirilen sessiz motor sistemiyle figürler her beş saniyede bir renk değiştiriyor.

Galata Kulesi, Sultanahmet Camii, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii ve Rumeli Hisarı görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kurtuluş Savaşını 3 Boyutlu Seyredin!

Zafer Müzesi bir yandan kazanılan savaşı gözler önüne sererken diğer yandan önemli bir eğitici fonksiyon üstleniyor.

Fonda resimlenen Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarından seçilen sahneler, üç boyutlu maketler, ses ve ışık unsurlarıyla bütünlenerek ortaya canlı bir kompozisyon çıkıyor. Böylece tarihimizden önemli kesitler, adeta bir zaman tünelinden geçercesine gezilebilecek bir mekana dönüşüyor.

Cumhuriyet’imizin yakın tarihinin panaromik bir gerçeklikle yansıtıldığı Zafer Müzesi’nde aynı zamanda Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün. Sergiye, Atatürk’ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor.

Miniaturk’u ziyaret eden herkes her iki müzeyi de ücretsiz ziyaret edebiliyor.
Miniaturk Giriş Ücreti / Tam: 5 TL Öğrenci: 2 TL
Müze Saatleri / Hafta İçi Her Gün 09.00 – 19.00 / Hafta Sonu 09.00 – 20.00

09.06.2011

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT