National Geographic, İstanbul`u Çince Tanıttı

"National Geographic Traveller" dergisinin Çin versiyonu farklı bakış ve görüşlerle İstanbul`u tanıtan bir ek yayımladı.
20.02.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 20, 2012

"National Geographic Traveller" dergisinin Çin versiyonu farklı bakış ve görüşlerle İstanbul`u tanıtan bir ek yayımladı.

İstanbul`da yaşayan bir Çinlinin gözünden yazıların yer aldığı, geleneksel Osmanlı ve Türk kültürlerinin anlatıldığı dergide, İstanbul`da yaşayan farklı portrelerin yazılarına ve Orhan Pamuk röportajına yer verildi.

Tarih ve sanat tutkunu olarak tanıtılan bir diş doktorunun kendi çocukluk, öğrencilik ve yetişkinlik dönemlerinin İstanbul`unu anlattığı giriş yazısının ardından tanıtım eki, 2007`den beri İstanbul`da yaşayan Gıng Yang adlı bir Çince öğretmenin yazılarıyla devam ediyor.

Çay Sohbetleri

Dergide, "Gizemli İstanbul`u Keşfetmek" başlıklı bir yazıda İstanbul, herkesin her şeyi bulabileceği bir pazara benzetiliyor. Türklerin geleneksel günlük yaşantılarını anlatan dergi, "Türklerin dostlar arasında çay içerek bütün gün boyunca sohbet edebileceğini" ifade ediyor.

Yazıda çay ve dost muhabbetinin Türkler için çok önemli olduğunu vurgulanırken, "Çay kaşığının şekeri karıştırmak için bardakta çıkardığı sesin İstanbullular için eşsiz güzellikte bir melodi olduğu" kaydediliyor.

Yazar, Türkler için futbolun da çok önemli olduğunu anlatıyor ve kendisiyle sohbet edenlerin diyaloglarındaki ortak sorularının "Nerelisin-", "Ne kadardır İstanbul`da yaşıyorsun-" ve "Hangi takımı tutuyorsun-" şeklinde olduğunu ifade ediyor.

Dergide başka bir yazıda da İstanbul`un sıradan bir şehir olmadığı vurgusu yapılıyor ve dünyanın köklü medeniyetlerine ev sahipliği yaptığı ve her birinin güzel özelliklerini aldığı anlatılıyor.

Döner ve Konfüçyus

İstanbul`un tarihinden camilerine, kültüründen Türk yemeklerine kadar tanıtımların anlatıldığı dergide döner anlatılıyor ve dönerin lezzeti mübalağalı bir şekilde tasvir ediliyor.

Konfüçyus`un "Çi ülkesinde dinlediğim müzik öyle muhteşemdi ki, onu dinledikten sonra 3 ay etin tadını bile alamadım" mealindeki ünlü sözüne atıfta bulunularak, "Konfüçyus acaba Türk dönerini yeseydi hala böyle düşünebilir miydi-" sorusu soruluyor ve "Konfüçyus döner yemediğinden böyle düşünmüş olmalı" şeklinde ifade kullanılıyor.

Dergide ayrıca Orhan Pamuk ile bir söyleşi yer alıyor ve Pamuk`un, "İstanbul, benim ruhum" ifadelerine vurgu yapılıyor.

Derginin kültür bölümünde ise Nuri Bilge Ceylan`ın ödüllü filmi "Uzak" ve Orhan Pamuk`un "İstanbul, Hatıralar ve Şehir" kitabı Çinli okurlara tanıtılıyor.

Derginin içerisinde ayrıca dosya haber şeklinde hazırlanan dünyanın ünlü termal suları ve spa merkezleri kısmında Pamukkale 4 sayfa olarak Çinlilere tanıtılıyor.

20.02.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT