ÖĞRENCİLERE ADIM ADIM DOĞA PROJESİ

İstanbul`un tarihî değerlerini en iyi yansıtan müzeler ve kültür merkezleri ilköğretim okullarında artık ders olarak okutuluyor.
13.10.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ekim 13, 2011

İstanbul`un tarihî değerlerini en iyi yansıtan müzeler ve kültür merkezleri ilköğretim okullarında artık ders olarak okutuluyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü şimdi de "Adım Adım Doğa" projesini hayata geçiriyor.Etkinlikle öğrencilere hayvanat bahçesi ve botanik parkı ücretsiz olarak gezdirilecek. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nün sağladığı `müze yoluyla eğitim` etkinliği sayesinde öğrencilerin İstanbul`un tarihî dokusunu daha iyi kavraması sağlanacak.

Öğrencilerde yeni ilgi alanları oluşturmak, ezbere dayalı eğitim sistemi yerine, yaşayarak öğrenme ve deneyim kazanma fırsatı sunmak amacıyla, Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Âlemi ve Botanik Parkı Genel Müdürlüğü ile "Adım Adım Doğa" protokolü imzalandı. Protokol kapsamında 25 bin 120 öğrenci ücretsiz olarak Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Âlemi`ni ve Botanik Parkı`nı ziyaret edecek. Öncelikli olarak dezavantajlı bölge ve okullar olmak üzere belirlenen kontenjanlar dâhilinde, 243 ilköğretim ve 71 ortaöğretim okulundan toplam 25 bin 120 öğrenci ve bin 570 öğretmen ücretsiz yararlanacak.

Okullar, önceden randevu alacak ve yaş durumuna göre doğal ortamda çevrenin korunması konulu eğitim ve etkinlikler verilecek. Protokol kapsamında, ücretli ziyarette bulunan okullardaki maddi durumu yetersiz öğrenciler için de yüzde 10 ücretsiz kontenjan hakkı tanınacak. İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, bilgi aktarımına dayalı eğitim sisteminin toplumdaki değişim ve teknolojideki gelişmeye bağlı olarak yerini, öğrenciyi aktif hâle getiren bir anlayışa bıraktığını söyledi.

Bu metodun en önemli araştırma ve uygulama mekânlarının müzeler ve galeriler olduğuna dikkat çeken Yıldız, şöyle konuştu: "Yeni müfredat programlarıyla tabiat sevgisi, dünyadaki diğer canlılarla birlikte yaşama bilinci yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Bu protokol kapsamındaki gezilerle de bu amaca hizmet edilecektir. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında `Müze Dersi` kapsamında bu tarz gezilerin, görerek, yaşayarak daha etkili ve öğretici olacağına inanıyorum."

13.10.2011 İstanbulajansi.com

ÖĞRENCİLERE ADIM ADIM DOĞA PROJESİ

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT