Osmanlı Ordusu’na Hizmet Eden Davutpaşa Hamamı

İstanbul İl Özel İdaresi’nin tarihi yapıları yıpranmışlığından kurtaracak restorasyon projeleri içerisinde yer alan Davutpaşa Hamamı’nın yenileme projesi devam ediyor.
15.03.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 15, 2012

Tarihten bir eser daha geleceğe İstanbul İl Özel İdaresi eliyle taşınıyor.

İstanbul İl Özel İdaresi’nin tarihi yapıları yıpranmışlığından kurtaracak restorasyon projeleri içerisinde yer alan Davutpaşa Hamamı’nın yenileme projesi devam ediyor.

İl Özel İdaresi, Yıldız Teknik Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan Davutpaşa Kışlası’nın bir parçası durumundaki Davutpaşa Hamamı’nın restorasyon çalışmalarında hamam üzerine geçici çelik çatı yapılması, duvarların aslına uygun yapılması, tünel kısmının yeniden canlandırılması, hamam içerisinde ki büyük kubbenin askıya alınması, hamam cephesinin güçlendirilmesi gibi dış kısım yenileme çalışmaları yapıldı. Hamamın yenileme çalışmalarında ikinci dönemde ise iç kısım yenileme serüveni başlayacak. Ayrıca bu dönemde yapının devamı niteliğinde bulunan kütüphane ve derslik olarak kullanılan bölümleri de restorasyon kapsamına dahil edilerek yenilenecek.

Tarihte Davutpaşa Hamamı olarak askerler tarafından kullanılan mekan, İl Özel İdaresi’nin yenileme çalışmalarının ardından üniversite öğrencilerinin eğitim yuvası olacak. Yapı orijinal haline getirilerek Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Sanat Tasarım Görsel İşitsel Performans Mekanı ve bununla bağlantılı olarak atölye çalışmalarının yapılacağı bölümlere dönüştürülecek.

Davutpaşa Kışlası Hamamı

Davutpaşa Hamamı köklü tarihinden günümüze pek bir bilgi ulaşamamış ama kışlanın tarihi içerisinde geçmişinin Bizans dönemine kadar uzandığı sanılır. İstanbul`un alınması sırasında da askere hizmet vermiş, çok eski bir yapıdır.

15.03.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT