OTO GALERİLERİ ŞEHİR DIŞINA TAŞINACAK

“Artık şehrin yoğun alanlarında oto galericiliğinin olmaması, kaldırımların ve yolların galericiler tarafından kapatılmaması gerektiğini düşünüyoruz”
26.09.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eylül 28, 2011

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, oto galerilerinin şehir dışına çıkartılmasının öteden beri gündemde olduğunu belirterek, “Artık şehrin yoğun alanlarında oto galericiliğinin olmaması, kaldırımların ve yolların galericiler tarafından kapatılmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İstanbul İtfaiyesi’nin kuruluşunun 297. 15 modern itfaiye binasının toplu açılışını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törenin ardından bir gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başkan Kadir Topbaş; bir gazetecinin, “Oto galerilerinin şehir merkezlerinden kaldırılma durumu vardı. Dün de Kaymakamlığın bunu Beşiktaş'taki oto galerilerine tebliğ ettiğini duyduk. Oto galerileri kaldırılacak mı?” sorusunu şöyle cevapladı;

“Sadece Beşiktaş'taki değil, İstanbul'un şehir merkezlerinde genelde yaya yürüyüşlerini ciddi anlamda problem çıkartan bu oto galerisi sisteminin şehir dışına çıkartılması öteden beri gündemde. Bu konuyla ilgili Valiliğimiz ve ilçe belediyeleriyle birlikte çalışmalar yürütmekteyiz. Artık şehrin zaten sıkışık yoğun olan alanlarında oto galericiliğinin olmaması ve bunun belli merkeze taşınmasını doğru görüyoruz. Bu anlayışın da bu işletmeler tarafından makul karşılanması gerektiğini düşünüyoruz.”

Son zamanlarda araç almak isteyenlerin oto market gibi büyük alanları tercih ettiklerini ifade eden Kadir Topbaş, “Çünkü orada birçok farklı araca bakabilme imkanları var. Kendi müşteri hacmi olanların da illa cadde üzerinde, şehir merkezinde olmaları gerekmiyor. Özellikle şehirde yaya hareketini önemli ölçüde etkiledikleri için hatta yer yer trafiği etkiledikleri için ve bazı yerlerde de şeritleri dahi ihlal ettiklerini görmekteyiz. Bununla ilgili bir çalışma başlatıldı. Ben inanıyorum ki galeri sahipleri de buna anlayış göstereceklerdir” diye konuştu.

Başkan Topbaş, bir başka gazetecinin, “Galerilerin dükkanlarını boşaltmaları için son bir tarih var mı? Boşaltmayanlara nasıl bir yaptırım olacak” sorusuna ise şu cevabı verdi; “Öteden beri var ama bu işin artık ciddiyetle ele alındığını söyleyebilirim. Tarih vermiyorum, ama çok ciddiyetle üzerine gidilecek. Bunu anlayışla karşılamalarını, artık bu işin böyle olmayacağını kendilerinin de kabul ettiklerine inanıyorum. Çünkü zaman zaman görüştüğümüz galericiler de bundan kendileri de rahatsız olduklarını söylüyorlar. Boşaltmayanlar olursa müdahale edilecek. Onların iş yerleri bir kere ilçe belediyelerince verilen ruhsatların iptal edilmesi ve yeni ruhsatların verilmemesi gerekiyor.”

26.9.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT