Sağlık Müzesi, Yeniden Canlandırılacak

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak kullanılan eski Sağlık Müzesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor. Bina, restorasyonu tamamlandıktan sonra “İstanbul Sağlık Müzesi” olarak yeniden canlandırılacak.
24.01.2012

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 24, 2012

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak kullanılan eski Sağlık Müzesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor. Bina, restorasyonu tamamlandıktan sonra “İstanbul Sağlık Müzesi” olarak yeniden canlandırılacak.

1918 yılında dönemin Sıhhiye Umum Müdürü Dr. Adnan Adıvar tarafından Sultanahmet Divanyolu'nda ''halkı salgın hastalıklardan korumak, bu hastalıkları önlemek ve hijyen kurallarını öğretmek'' amacıyla kurulan, ancak 1980'lerden sonra işlevini yitiren Sağlık Müzesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor.

1988-1989 yılları arasında onarıma giren ve ardından Sağlık Grup Başkanlığı ve Kuduz Merkezi olarak işlev gören yapı, 2002 yılında tekrar onarıma alındı. Bina, bu tarihten itibaren İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak çeşitli birimleri ile hizmet veriyor.

Geçtiğimiz yıl başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında; zamanın ve dış etkenlerin etkisiyle yıpranmış olan yapı, özgün malzemeler kullanılarak yenileniyor. 2 milyon 230 bin TL harcanarak yapılması amaçlanan yenileme çalışmalarının Ekim 2012’de tamamlanması planlanıyor.

Bugün İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası olarak kullanılan yapı, restorasyonu tamamlandıktan sonra “Sağlık Müzesi” olarak yeniden canlandırılacak.

Kurulduğundan bu yana modern bir anlayışta olan Sağlık Müzesi, çağdaş müzecilik normlarında işlevlendirilerek yeniden açılacak. Toplumun sağlık konusunda eğitimi temel amacı ile çok amaçlı eğitim salonları ve kütüphaneye sahip olacak. Teknolojik altyapısı ile interaktif olması planlanan müzeyi, engelliler de kolaylıkla ziyaret edebilecek.

Müzenin bugünkü koleksiyonunu, Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinden toplanmakta olan tıbbi cihazlar, sağlık mensuplarına ait şahsi tarihi değerdeki objeler, fotoğraflar, okullarda ve hastanelerde halkı eğitmek için hazırlanmış filmler, hastane kütüphanelerinden toplanan tıp kitapları, hastanelerdeki gündelik yaşama ait nesneler oluşturuyor. Müzenin en önemli nesneleri ise eski müze envanterinde de yer alan tablolar ve mulajlardır. Ayrıca Türk Müzeciliği’nin ilk eğitim nesnelerinden biri olan “diş temizliği modeli” de müzenin önemli nesnelerinden. Bunun dışında müzede cerrahi, dahiliye, ecza ve temel tıp bilimlerini temsil eden nesneler ile geniş bir mobilya koleksiyonu bulunuyor.

24.01.2012

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT