Şehzade Köşkleri Restore Ediliyor

İstanbul İl Özel İdaresi`nin koordinatörlüğünde restorasyon sürecinden geçecek olan Şehzade Köşkleri II. Abdülhamit döneminin bir hatırası. Köşklerin restorasyonunun 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.
09.01.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 9, 2012

İstanbul İl Özel İdaresi`nin koordinatörlüğünde restorasyon sürecinden geçecek olan Şehzade Köşkleri II. Abdülhamit döneminin bir hatırası.

Şehzade Köşklerinin proje çizimlerini tamamlayan İstanbul İl Özel İdaresi, köşklerin restorasyonunu 2012 yılında tamamlamayı planlıyor.

Sultan II.Abdülhamit döneminde yapılan bu köşkler Şehzade ve Sultan köşkleri olarak anılıyor. Hünkar Dairesi ve Damatlar Daireleri civarında yer alan köşklerin her biri farklı plan şemasına göre ele alınmış. Bazıları ahşap, bazıları kâgir olan bu binalar bir veya iki katlı olarak yapılmış. Köşkler Abdülhamit döneminde Avrupa’dan alınan yeni bir inşaat tekniği ile yapılmış ve yeni teknikle hem zamandan, hem de paradan tasarruf elde edilmiş. Yapılarda sarayın genelinde görülen biçim ve üslup çeşitliliği bu köşkte de kendini gösterir.

4 Nolu Köşk`ün Restorasyonuna Başlanıyor

Zaman içinde farklı dönemlerde farklı şekillerde kullanılmış. Bir dönem öğrenciler için karakalem resim derslerinin verildiği bir mekâna dönüştürülmüş. Yıldız Teknik Üniversitesi döneminde Saymanlık Binası olarak kullanılmış. Daha sonra da bir süre boş kalmış ve son olarak da personel için lojman olarak kullanılmış. Değişik amaçlar için kullanılırken de tarihi yapıda bozulmalar olmuş.

Köşklerin tarihi sürecini titiz bir çalışma ile inceleyen İstanbul İl Özel İdaresi 100 m2’lik bir alana sahip tarihi yapının, tüm mimari özelliklerini ön plana çıkaracak ve tarihteki asıl görünümüne kavuşturacak restorasyon sürecinin ilk basamağı olan, proje çizimlerini tamamladı. Uygulamanın da başlamasıyla köşkün unutulan tarihi yüzü zamanla ortaya çıkacak.

Yapının Mimari Özellikleri

Yapının döşemeleri ahşap parke döşemeli, duvarlar ve tavan alçı bezemeler ile tuvallerle ve resimlerle bezelidir.

Birinci katı zemin kat ve bodrum kat ile aynı plana sahip olan köşk, merdiven kovası kapı ile holden ayrılmış. İki kapıdan biri merdivene, diğeri merdiven sahanlığından ulaşılan balkona açılmış. Balkon bugün yerinde olmamakla birlikte kapısı bulunuyor. Kuzey ve güney yönündeki odalar aynı forma sahip olup tavanlar ve duvarlar yoğun bezelidir. Bu katta çıkma ile tavan yükseklikleri aynı seviyede olup, zemin katta olduğu gibi süslü konsollar ve kirişler ile ayrılmış durumdadır.

09.01.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT