SULTAN AHMET CAMİİ, DUBAİ’DE YÜKSELİYOR

Sultan Ahmed Camii’nden ilham alınarak, Dubai’de inşa edilen El Faruk Camii ve İslami Merkezi bugün hizmete açılıyor.
29.07.2011 İstanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 29, 2011

Sultan Ahmed Camii’nden ilham alınarak, Dubai’de inşa edilen El Faruk Camii ve İslami Merkezi bugün hizmete açılıyor.

Dubai`nin en büyük camisi olacak olan El Faruk Camii ve İslami Merkezi bugün, Cuma namazı ile kapılarını ibadete açacak.

Birleşik Arap Emirlikleri`nin ticari merkezinde yer alan camide aynı anda 2 bin kişi ibadet edebilecek. Merkez ile beraber toplam 8 bin 700 metre karelik alana yayılan cami, Dubai`nin El Safa bölgesinde inşa edildi. 70`er metre yülseklikte dört minareye sahip caminin alanı 4 bin 200 metrekareyi buluyor. Merkez kubbenin yüksekliği 30 metreye ulaşıyor ve 21 adet küçük kubbe, Türk mimarisinin özelliklerini taşıyor.

Yabancılar tarafından Blue Mosque(Mavi Cami) olarak biliniyor Yabancılar tarafından `Blue Mosque – Mavi Cami` olarak bilinen 17`inci yüzyıl Sultan Ahmet Camii`nden ilham alınarak inşa edilen caminin masraflarını Dubaili işadamı Halef El Habtur karşıladı. Osmanlı ve Endülüs stili taşıyan caminin ilk olarak 1988`de inşa edildiği, 2000`de genişletildiği ve bu yıl emirliğin en büyük camisi olabilmesi için tekrar genişletildiği öğrenildi.

Dubai`nin `Mavi Cami`inde 4 bin İslami eserin bulunduğu bir kütüphane ve dinler arası diyalog ve anlayışın geliştirilmesine yönelik seminerlerin verileceği konferans salonu da ziyaretçilerin istifadesine sunulacak.

Ramazan boyunca teravih namazlarını kıldırması için dünyanın farklı yerlerinden sekiz din adamı getirilecek, her akşam iftar yemekleri verilecek ve ünlü din alimleri tarafından halka açık seminerler düzenlenecek.

El Faruk Camii, Birleşik Arap Emirlikleri`nde gayri müslimlerin ziyaret edebildiği üçüncü camii olacak. Yabancıların içeriye girerek İslam dini hakkında bilgi alabildiği diğer camiler ise; Abu Dabi`deki Şeyh Zayid Ulu Camii ve yine Dubai`de aynı bölgedeki Jumeyra Ulu Camii.

29.07.2011 İstanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT