TARİHİ ZEYNEP KAMİL HASTANESİ YENİLENİYOR

19. yüzyılda inşa edilmiş bir sağlık kurumu olan Zeynep Kamil Hastanesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yenileniyor.
22.07.2011

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 22, 2011

19. yüzyılda inşa edilmiş bir sağlık kurumu olan Zeynep Kamil Hastanesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yenileniyor.

İstanbul’a başta eğitim ve sağlık olmak üzere, kültür, spor, tarım ve güvenlik gibi alanlarda özel hizmetler sunan İstanbul İl Özel İdaresi, sağlık alanında gerçekleştirdiği hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor.

Hastaların tedavi ve bakımlarını ücretsiz gerçekleştirmek amacıyla, Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın kızı Zeynep Hanım tarafından, eşi Yusuf Kamil Paşa’nın da desteğiyle 19. yüzyılda inşa edilmiş bir sağlık kurumu olan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yenileniyor.

Zeynep Kamil Hastanesi’nin restorasyonu için proje çizim aşamasında olan İl Özel İdaresi, hastanede hangi yenilemelerin yapılacağını tespit ediyor.

Zeynep Kamil Hastanesi; Haseki Sultan Darüşşifası ve Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi gibi Osmanlı Döneminin zengin, yardımsever ve etkili kadınları tarafından yaptırılan hastanelerin bir örneği olan Zeynep Kamil Hastanesi, 1882 yılında hizmet vermeye başladı.

Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nda askeri hastane olarak kullanılan Zeynep Kamil Hastanesi, 1927 yılında yatılı Ebe ve Hemşire Okulu öğrencilerinin kullanımına verildi.

1952 yılında Dr. Fahri Atabey’in başhekimliğinde Kadın Hastalıkları Kliniği ve Çocuk Kliniği’nin yapımına başlandı, zaman içinde eklenen binalarla hastane bugünkü görümünü aldı.

22.07.2011

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT