Tarlabaşı`nda Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Beyoğlu`nun en eski semtlerinden biri olan Tarlabaşı eski cazibesini kentsel dönüşümle yeniden kazanmak istiyor.
02.01.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 2, 2012

Beyoğlu`nun en eski semtlerinden biri olan Tarlabaşı eski cazibesini kentsel dönüşümle yeniden kazanmak istiyor.

278 bina için projeler hazır. Bölgedeki 500 malikâne sahibiyle yüzde 70 anlaşma sağlandı ve bölge tamamen boşaltılarak yıkımlara başlandı. Yeni Tarlabaşı, 500 milyon liraya yeniden inşa edilecek.Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi nihayet hayata geçiyor. 2005 yılında Kentsel Yenileme Alanı ilan edilen Tarlabaşı`nda yıkımlar başladı.

Proje ile Beyoğlu`nun da dönüşeceğini ifade eden Başkan Ahmet Misbah Demircan, 20 bin metrekarelik alanda depreme dayanıklı konutlar yapılacağını söyledi. Beyoğlu`nun en eski semtlerinden biri olan Tarlabaşı romanlarda, filmlerde, fotoğraflarda sık sık konu olarak kullanılır.

Eski cazibesini yıllar önce yitiren semtin kaderi 2005 yılında yürürlüğe giren "Kentsel Dönüşüm Yasası" olarak bilinen "5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun" ile değişti. Yenileme alanı olarak ilan edilen semtin yeniden inşası için Beyoğlu Belediyesi`nin başlattığı çalışmalar kapsamında 20 bin metrekarelik alandaki 278 bina için projeler hazırlandı. Bölgedeki 500 malik ile yıllar süren uzun çalışmalar sonunda yüzde 70 anlaşma sağlandı ve bölge tamamen boşaltılarak yıkımlara başlandı.

Bazı noktalarda kamulaştırma süreci devam eden Tarlabaşı, 500 milyon liraya yeniden inşa edilecek. Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi`nin diğer dönüşüm çalışmalarına örnek olacağını belirten Demircan, Beyoğlu`nun çehresinin de değişeceğini söyledi. Demircan, "Tarlabaşı hem deprem odaklı bir iyileştirme projesi hem tarihi mirasın korunarak yaşatılacağı bir alan olacak. Tarlabaşı yenileme çalışmamız çok zor ve komplike oldu. 20 bin metrelik alanda 278 bina 500 farklı malik ve ortalama 100 senenin üzerinde yapılar var. Bunlar gerçekten depremde değil yağmur sonrası bile yıkılabilir durumdalar." dedi.

Tarlabaşı Yenileme Projesi`nde son noktaya gelindiğini aktaran Demircan, "2006`da projeye başladık ve 5 yıl planlama, projelendirme, hukuki süreçler ve anlaşmalarla geçti. Şu anda inşaat çalışmaları için alan kapatılmış durumda." diye konuştu. Beyoğlu`nun yükselen muhitinin Tarlabaşı olacağını söyleyen Demircan, dönüşümün deprem odaklı yenilemelere model olacağını ve tarihi eserlerin günümüzde kullanılacak şekilde restore edilmesinin modeli olacağını ifade etti. Semte rant etme gözüyle bakmayan asıl sahipleriyle anlaştıklarını belirtti.

02.01.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT