TERS LALE ANAVATANI’INDA KALIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla, dünyada sadece Erzurum Karayazı’da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin, İstanbul’da yetiştirilmesi için çalışmalar başladı.
23.06.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 23, 2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla, dünyada sadece Erzurum Karayazı’da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin, İstanbul’da yetiştirilmesi için çalışmalar başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yöresel adı “ağlayan gelin” olan “Ters Lale”nin İstanbul’da yetiştirilmesi için çalışma başlattı.

Dünyada sadece Erzurum Karayazı’da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin 2 Hollandalı tarafından kaçırılmak istenmesi üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir ekip Erzurum’a gitti. Belediye Başkanı Kadir Topbaş Park ve Bahçeler Müdürü ve AĞAÇ A.Ş Genel Müdürü’ne “Ters Laleleri yerinde doğal ortamında, köylüler yetiştirsinler, ayrıca İstanbul’da da yetiştirilmesi için çalışma yapın” talimatı verdi.

Lale’nin Türkiye’ye ve İstanbul’a tekrar kazandırıldığını belirten Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’nin zenginliği olan çiçek soğanlarının üretilmesi ve ihracatının yapılması için yeni girişimler başlattık. Özellikle Lale konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş.nin desteklediği ve San-Tez Programı kapsamında “Lale Soğanlarının Sürdürülebilir Tarım Anlayışı ile Büyütülmesi ve Çiçeklenme Performanslarının Belirlenmesi” Projesinde de Van ve çevresinde doğal olarak yetişen lale çeşitleri yetiştirilmesi konusunda köylülere destek veriyoruz. “dedi.

Üniversitelerle ortak yürütülen çalışmalarda; ters lalenin Adıyaman’da yetiştirilmesini destekliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak lalenin anavatanında kalması için her türlü desteği vereceğiz. Ekiplerimiz ters lalenin İstanbul’da da yetiştirilmesi için çalışma yapacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Bayındır, Silivri, Şile’nin köyleri, Yalova, Van’ın köylerin Lale soğanı ve çiçek yetiştiricilerine destek vererek istihdam sağlıyor.

23.06.2011 İBB

TERS LALE ANAVATANI’INDA KALIYOR

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT