TÜNEL İSTANBUL BİTTİ BİLE!

Boğaz’ın suyunu Haliç’e taşıyacak 5 km’lik tünel tamamlandı. Gelecek ay su verilecek. Projenin hayata geçirilmesinin ardından Haliç âdeta ikinci Boğaziçi olacak.
05.05.2011 İhlassondakika.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mayıs 5, 2011

Boğaz’ın suyunu Haliç’e taşıyacak 5 km’lik tünel tamamlandı. Gelecek ay su verilecek. Projenin hayata geçirilmesinin ardından Haliç âdeta ikinci Boğaziçi olacak.

Türkiye günlerdir Başbakan Erdoğan’ın çılgın projesi, ‘Kanal İstanbul’u konuşuyor. Marmara’dan Karadeniz’e açılacak ikinci boğaz şimdiden milyonlarca kişinin hayalini süslemeye başladı. Ancak bu arada, ‘Kanal İstanbul’ kadar çılgın olmasa da, bir başka süper İstanbul projesi sessiz sedasız tamamlandı. Boğazı Haliç’e bağlayacak olan ‘Tünel İstanbul’da yolun sonuna gelindi. Boğazın bol oksijenli suyunun Kağıthane deresi ile kucaklaşmasına sayılı günler kaldı.

Haliç’e Can Suyu

İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e temiz su aktarmak için inşa edilen tünelin kazılmasına 27 Ağustos 2009’da başlandı. Boğazın suyunu Sarıyer’den Ayazağa’ya ulaştıracak olan tünel 2 metre 20 santim çapında ve 4990 metre uzunluğunda. 400 gündür devam eden tünel açma çalışmalarında artık sona gelindi. Önümüzdeki aydan itibaren günde 260 bin metreküp deniz suyu bu tünelden Kağıthane Deresi’ne ulaştırılacak.

5 bin metrelik deniz suyu hattı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi 38 milyon lira para harcadı. Sarıyer-Ayazağa arasındaki su hattının 4300 metrelik bölümü tünel açılarak, 700 metrelik bölümü ise boru itme yöntemi ile açıldı. Tünelin derinliği 12 metre ile 140 metre arasında değişiyor.

Kağıthane Deresinde Rafting

Projenin hayata geçmesiyle Kağıthane Deresi’nde ve Haliç’te sürekli su sirkülasyonu sağlanacak. Temiz Boğaz Suyu’nun Haliç’e ulaşmasıyla bir zamanlar kötü kokusuyla yanına yaklaşılamayan Haliç, pırıl pırıl suyuyla adeta ikinci boğaziçi olacak. İstanbul için çok büyük önem taşıyan bu proje önemli, dünyaya da örnek olacak nitelikte. İstanbul Boğazı’ndan aktarılacak su ile Haliç tekrar oksijenine ve sirkülasyonuna kavuşacak. Boğaz’dan su akmaya başladığında Haliç’in ekolojik parametreleri yükselecek. Güldür güldür akmaya başlayacak olan Kağıthane deresinde rafting bile yapılabilecek.

05.05.2011 İhlassondakika.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT