Türkiye'nin Sanat Kulübü Tatart, Kapılarını Sanatseverlere Açıyor

“Taste of Art” sloganıyla yola çıkan; modern ve çağdaş sanat sergilemelerine, seminer, toplantı ve söyleşilere ev sahipliği yapmaya hazırlanan Tatart Sanat ve Araştırma Merkezi, 29 Şubat Çarşamba günü kapılarını sanatseverlere açıyor.
29.02.2012

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 29, 2012

İstanbul, kapsamlı bir sanat ve araştırma merkezine Tatart ile kavuşuyor. “Taste of Art” sloganıyla yola çıkan; modern ve çağdaş sanat sergilemelerine, seminer, toplantı ve söyleşilere ev sahipliği yapmaya hazırlanan Tatart Sanat ve Araştırma Merkezi, 29 Şubat Çarşamba günü kapılarını sanatseverlere açıyor.

Tatart’ın açılışına, klasik dönem sanatçılarının eserlerinden oluşan bir sergi ile eşlik ediyor. Tatart koleksiyonerlerin birbirlerine ulaşabileceği bir sanat kulübü, aynı zamanda da bir sanat ve araştırma merkezi olarak kuruldu. Tatart artık uluslararası bir karakter kazanmış olan İstanbul sanat piyasasının içinde sanat ile ilgili araştırmaları ve etkinlikleri desteklemek, sözü geçen konularda yeni alanlar açmak amacını güdüyor.

Tatart koleksiyonunu ve kütüphanesini bu doğrultuda kuruldu ve geliştirmekte. Koleksiyonun başlangıcını Osmanlı’nın 19. yy. sonu ve 20. yy. başı resim eğitimi ile ilgili belgeler, kitaplar ve eserler oluşturmakta. Tatart kitaplığının diğer bölümü ise 1950’den günümüze çağdaş Türk sanatı ile ilgili yayınlardan oluşmakta.

Bünyesinde çok amaçlı bir salon barındıran bu merkez sanat dünyası ile ilgili seminer, toplantı ve söyleşiler düzenlemeyi hedeflemekte. Ayrıca Tatart çok özel tasarımları, özgün baskıları ve sanatsal objeleri Art Boutique’te sergileyerek zanaatkârları ve sanatçıları meraklıları ile buluşturmakta. Türk sanatının paylaşımını ve görünürlüğünü arttırmak ve bu yönde karşılıklı talep yaratmak için Tatart, dünya genelinde bulunan müzelere, sanat galerilerine ve sanat fuarlarına hem yurt içinde hem de yurt dışındaki kişilere ve gruplara özel geziler organize etmekte. Tatart bünyesinde oluşturmaya başladığı kütüphane ve koleksiyonun yanı sıra düzenlediği etkinlikleri çeşitli yayınlarla destekleyerek nihai amacı olan Türk sanatının sahip olduğu değeri vurgulamayı amaçlamakta.

Çok Amaçlı Salon
Bir sanat kulübü olan Tatart üyelerini, özel etkinlik alanı olarak da ayırdığı salonda, plastik sanatlar, müzik, moda, mimarlık, video, sinema, edebiyat vb. konularda salon etkinliklerine davet ediyor. Tatart’ın çok amaçlı salonu çağdaş ve modern Türk sanatından sergilerin de yer aldığı bir mekân olarak sanatseverleri haftalık ya da aylık etkinlikler için buluşturuyor. Ayrıca bu mekan Sanat Araştırma Merkezi’nin amacına uygun olarak koleksiyonuna dahil ettiği eserleri incelemeyi de mümkün kılıyor. Tatart Salon, kulüp dışı etkinlikleri için de değerlendirilmek üzere düzenlendi.

Sanat Gezileri
Tatart uluslararası sanat çevrelerinde uzun zamandır hak ettiği yeri almaya başlayan Türk sanatını desteklemek için yurt dışı sanat fuarlarına, önemli sanatsal etkiliklere ve sanat merkezlerine Sanat Gezileri düzenlemektedir. Sanat Gezileri Türk sanatçıların, galericilerin, sanatseverlerin, sanat yazarlarının ve koleksiyonerlerin bu etkinliklerdeki görünürlüğünü artırırken; geziler öncesinde gezilerle ilgili seminerler organize ederek katılımcıları bilgilendirerek seyahatlerini daha da anlamlı kılmayı amaçlamaktadır.

Seminer&workshop
Tatart’ın çok amaçlı salonu çağdaş ve modern Türk ve dünya sanatı ile ilgili seminer ve workshopların düzenlediği bir mekân olarak düzenlendi.Sanat Kitaplığı
Tatart Sanat ve Araştırma Kitaplığı 20. yüzyıl başından itibaren Türk sanatı ile ilgili kaynak toplamak ve çok çeşitli araştırmacı gruplarına özellikle Türk sanatçılarla ilgili yayınları bir arada bulabilecekleri bir çalışma alanı sağlamaktır. Kitaplıkta yaklaşık 850 kaynak bulunmaktadır.

29.02.2012

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT