YENİ İSTANBUL GELİYOR

İstanbul Haberleri YENİ İSTANBUL GELİYOR

Herkes Başbakan Erdoğan’ın ’çılgın projesi’ ile ilgili tahmin yürütürken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 4.1 milyar liralık yatırım bütçesiyle yeni projelere hazırlanıyor.
21.03.2011 Memurlar.net

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 21, 2011



Herkes Başbakan Erdoğan’ın ’çılgın projesi’ ile ilgili tahmin yürütürken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 4.1 milyar liralık yatırım bütçesiyle yeni projelere hazırlanıyor. Boğaz’a teleferik, Haliç’e köprü, Ümraniye’ye metro planlanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "İstanbul için çılgın bir projem" var açıklamasından sonra birçok iddia gündeme geldi. Bunlardan en çok konuşulanı ise İstanbul’un kuzeyine yeni bir şehir kurulması oldu. Bu tartışmalar sürerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehri yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı tarafından hazırlanan bilgi kartlarındaki projeler bölümünde, önemli değişiklikler sıralanıyor.

Boğaziçi’ne Teleferik

En ilgi çeken projelerin başında ise Boğaz ve Haliç’e yapılacak teleferik geçişleri yer alıyor. Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da bizzat ilgilendiği projeye göre; İstanbul’un iki yakası teleferikle bağlanacak. Boğaz’dan sadece deniz ve karayolu ile geçebilen İstanbullular teleferik sayesinde bu eşsiz manzarayı seyrederek bir yakadan diğerine ulaşabilecek. Fizibilite çalışmaları sürdürülen proje için iki alternatif öne çıkıyor. İlki, Zincirlikuyu ile Çamlıca Tepesi arası, diğeri ise Rumeli Hisarı- Otağtepe arası. Ayrıca Haliç’te de aynı proje devreye girecek. Rami Kışlası Eyüp- Sütlüce arasında teleferik olacak.

Da Vinci Köprüsü Geliyor

Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri arasında, İtalyan ressam Leonardo Da Vinci’nin 500 yıl önce Haliç için tasarladığı köprünün, Eyüp-Sütlüce arasında yapılması da bulunuyor.

Taksim Araca Kapatılacak

Taksim Meydanı’ndaki otobüs durakları, otobüs bekleme peronları ve yanındaki yol kaldırılacak. Restoranların önündeki otobüs durakları yer altına alınacak. Alt geçitten meydana yaya çıkışları verilecek. Metro çıkışları İstiklal Caddesi kenarlarına çekilecek.

Ümraniye-Sancaktepe Metrosu

HAT, 20 km ve 16 istasyondan oluşacak. Yaklaşık yolculuk süresinin 28 dakika olması planlanan metroda, hattın toplam günlük yolcu sayısı 688 bin olarak öngörülüyor.

Büyükdere Yayalaştırılacak

Bölge yayalaştırılarak trafik akışı hızlandırılacak. Trafiğin 1 km yer altına alınacağı Büyükdere Caddesi’nde, Zincirlikuyu üst geçit köprüsü ile Gültepe kavşağı arasındaki çalışma yaklaşık 40 bin metrekarelik alanı kapsayacak. Yayalaştırma projesi ile Büyükdere’nin Paris’in Şanzelize’si olması amaçlanıyor.

Beşiktaş Meydan Projesi

D-100 Karayolu, metro ve deniz yolu ile entegre olacak. Deniz ile Köy İçi bölgesinin bütünleşmesi sağlanacak. Meydan, Kabataş-Mahmutbey metrosuna entegre olacak. Taşıt ulaşımı, Barbaros Bulvarı ile Dolmabahçe Caddesi ve Çırağan arasında yer altına alınacak.

Belediyeye Elektrikli Oto

İstanbul’da ilk olarak İBB’nin kullanacağı elektrikli araçların altyapısı hazırlanacak. Test ve tanıtım amacıyla ilk etapta İSPARK otoparklarında şarj istasyonu kurulacak.

Yapay Adalar Geliyor

İstanbul’un her iki yakasına yapay adaların inşa edilmesi planlanıyor. Bunlardan birisi Küçükçekmece bölgesine, diğeri ise Maltepe ile Kartal arasına yapılacak. Adalar eğlence ve aktivit için kullanılacak.
 

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

İlginizi Çekebilir

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT