YENİKAPI’YA MÜZE İSTASYON İÇİN ULUSLARARASI PROJE DAVETİ

“Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark Alanı”nda inşa edilecek ‘Müze İstasyon’ için uluslararası proje daveti yaptıklarını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “Müracaatları 15 Kasım’a kadar değerlendireceğiz.
01.07.2011 İBB

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Temmuz 1, 2011

“Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark Alanı”nda inşa edilecek ‘Müze İstasyon’ için uluslararası proje daveti yaptıklarını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “Müracaatları 15 Kasım’a kadar değerlendireceğiz. Müze İstasyon, inşallah 2013 yılı sonunda Marmaray ile birlikte hizmete girecek” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark alanı Uluslararası Proje Daveti” ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Yenikapı kazı alanında gerçekleşen basın toplantısında Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve bazı Büyükşehir Bürokratları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden akademisyenler de hazır bulundu.

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, günümüz dünyasında şehirlerin etkin bir hale geldiğini ve bu süreçte İstanbul’un değerlerini gün yüzüne çıkararak dünyaya yansıtmak adına yoğun bir faaliyet içinde olduklarını söyledi. İstanbul’un tarihi ve kimliği konusunda her geçen gün elde edilen farklı bulgularla adeta İstanbul’un tarihinin yeniden yazıldığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bu kadar mükemmel bir şehrin insanlık tarafından keşfedilmemiş olması mümkün değildi. Medeniyetlerin yeşerdiği günden itibaren mutlaka İstanbul’un katmanlarında iz bırakanlar olmuştur” dedi.

İstanbul Arkeolojik Kazıda da Dünyaya Örnek…

Günümüzde bütün şehirlerin kendi değerleriyle dünyaya kendilerini hissettirdiklerini, adeta meydan okuduklarını anlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Uzun zamandır Yenikapı’da yoğun bir faaliyet yürütülüyor. Bu bölge İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özverili çalışması neticesinde arkeolojik kazı alanı niteliğini kazandı. Daha önceleri yapılan projelerde burası sadece bir istasyon buluşma noktası olarak düşünülmüştü.

Ancak kazılar sırasında çıkarılan bulguların derinliklerine indikçe, önemli bir tarih sürecinin katmanlar içinde varlığını gördük. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir hassasiyetle, dünyadaki diğer belediyelerden farklı olarak bu ölçekte bir arkeolojik kazıya destek veren yerel yönetim hüviyetini kazandık. Hiç bir belediye dünyada bu denli bir arkeolojik kazı içine girmiyor. Ciddi maliyetler ve bedeller ödedik ama biliyoruz ki bu bedeller, elde ettiğimiz bulgularla oranladığımız zaman çok önemli değil.”

Kazılarla İstanbul’un Tarihi 8 Bin 500 Yıla Uzandı

Adeta bir miladın yaşandığını, tarihe bir iz bırakıldığını dile getiren Kadir Topbaş, “İstanbul’un daha önce 2 bin 700 yıl denen tarihi Yenikapı’daki bulgularla 8 bin 500 yılına kadar uzandı. Bu değerin gün yüzüne çıkarılmasına tanıklık ediyoruz. Bunu hep beraber başarıyoruz. Yıllar sonra normal bir yaşam alanı olarak belirlenecek olan ve bir müze istasyon niteliği taşıyacak olan bu çevrede, belki bu çabalar o kadar derinden hissedilmeyecek. Ama, bugün yapılan güzel çalışmalar o güne yansıyacak” diye konuştu.

Dünyada artık ulusların değil, şehirlerin yarıştığını aktaran Başkan Kadir Topbaş, şehirlerin geleceğe ışık tutmak adına dünyada varlıklarını hissettirmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, şunları kaydetti; “Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark Alanı ile ilgili uluslararası bir proje daveti yaptık. Bu davetle ilgili bilim adamları, uzmanlar, bu konuda bazı yeterliliklere sahip olanların ve belli kriterlere uyan çevrelerin hassasiyetlerini bu bölgeye aktarsınlar istedik.

Burası sadece bir transfer merkezi değil, artık burası bir arkeopark. Neolatik döneme kadar uzanan derinlikten gelen bulguların bir noktada sergilendiği, adeta dünyada yeni bir merkez olarak ve algılanma süreci olarak da İstanbul’un yeni güzelliklerinden birisi olarak dünyaya yansıyacak olan bu bölgede bir proje çalışmasını başlatıyoruz.”

Müze İstasyon Dünyanın Çekim Merkezi Olacak

Geçen yıl mart ayında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile proje çalışmasını başlattıklarını, ancak geçen süreç içinde bazı yeni düzenlemeler yaptıklarını ve projeyi farklı bir boyuta taşıdıklarını vurgulayan Kadir Topbaş, “Yenikapı, Aksaray, Taksim ve Marmaray hatlarının buluşma noktasında saatte tek yönde 185 bin yolcu kapasiteli bir transfer merkezi oluşacak. Günde 1 milyon 700 bini aşkın insanın kesişeceği bu noktada çıkarılan tarihi değerlerin en doğru ve iyi şekilde yansıtılması konusunda bir proje yapılmasını arzu ettik.

Proje alanı olarak belirlenen 30 hektarlık alan içinde bir düzenleme yaparak ve kriterler belirlenerek bunu ilan ettik. Bir müze istasyon olgusunu taşıyacak olan bu proje alanı aynı zamanda yeni bir çekim merkezi olacak. Yenikapı yalnızca istasyondan yararlanmak isteyen insanların değil, özellikle de dünyanın değişik yerlerinden kültür ve bilim adamlarının görmek istediği odak noktası olacak” şeklinde konuştu.

İtinalı Çalışmalar 35 Bini Aşkı Bulgu Ortaya Çıkardı

Projenin başvuru tarihinin 14 Temmuz’a kadar devam edeceğini anlatan Başkan Topbaş, gelecek olan başvurular içinde, davet şartnamesinde öngörülen esasları yerine getirenlerin müracaatlarının değerlendirileceğini, 7 projenin seçileceğini ve 15 Kasım 2011 itibariyle sonuçlanacağını kaydetti. 2013 yılı sonu itibariyle Marmaray devreye girerken bu müze istasyonun da hayata geçirileceğini dile getiren Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Adeta iğneyle kuyu kazar gibi yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen 35 bini aşkın bulgunun büyük bölümünün burada sergilenecek. İstanbul sıradan bir şehir değil. Ülke özelliği gösteren bu şehir sadece Türkiye’ye karşı değil, dünyaya karşı da sorumlu. Burada yaptığımız her iş attığımız her adım dünya tarafından da yakından takip ediliyor. Modern şehir olarak İstanbul’u nitelendirebiliriz günümüz yüzyılında. Birçok izin bulunduğu bu kentte o kadar nadide eserlerimiz var ki gücümüz yettiğince bunları gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Küçük Ayasofya, Tekfur Sarayı, Animas Zindanları, Bahariye Mevlevihanesi bunlardan bazıları. Yenikapı Müze İstasyonu İstanbul’un dünyadaki yarışında farklılığını ortaya koyacak önemli bir proje alanı olacak.”

Proje Değerlendirme

Ön seçimde; Proje Seçici Kurulu, Danışma Kurulu ve Çalışma Kurulu, katılımcıların başvurularının proje için uygunluğunu değerlendirileceklerdir. 7 mimari ekip davet edilmek üzere belirlenecek. Değerlendirme sonucunda, Ön Seçim Yeterlilik koşullarını sağlayan 7 adaya, proje teminine katılımları için bir “Davet Mektubu” ve “Proje Tasarım Rehberi (Design Brief)” iletilecek. Proje teminine katılmayı onaylayan mimarlık ve kentsel tasarım bürolarının teslim edecekleri projeleri, uluslararası bir komite olan Seçici Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecek ve son olarak aralarından bir proje seçilecek.

01.07.2011 İBB

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT