Zal Mahmud Paşa Külliyesi Restore Ediliyor

Eyüp Belediyesi, ilçedeki tarihi dokuyu ve kültürü korumak için eski eserleri orijinallerine uygun şekilde restore ettiriyor.
05.03.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mart 5, 2012

Eyüp Belediyesi, ilçedeki tarihi dokuyu ve kültürü korumak için eski eserleri orijinallerine uygun şekilde restore ettiriyor.

Üçgen ada ve çevresindeki tarihi eserleri tek tek restore ettiren belediye, 1577 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan Zal Mahmud Paşa Camii ve Külliyesi`nin restorasyon çalışmasını da başlattı. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, restorasyon çalışmalarının 2013 yılının yaz aylarına kadar biteceğini, cami ve külliyenin bu tarihten sonra yeniden hizmete açılacağını söyledi.

Külliye, Kanuni Sultan Süleyman`ın veziri Zal Mahmud`un tarafından Mimar Sinan`a yaptırıldı. Eyüp ilçesinde, Defterdar Caddesi ile Zal Paşa Caddesi arasında yer alan külliye, bir cami, medrese, türbe ve çeşmeden meydana geliyor. Daha önceleri de birçok tamirat geçiren cami, son olarak 1955-63 yılları arasında restore edildi.

İç avlu, son cemaat yeriyle birlikte 17 sütun ve 15 kubbe ile çevrili. Ortada 8 sütunlu şadırvanı bulunan caminin minaresi tek şerefeli. Duvarları taş ve tuğladan örülü olması camiye kırmızı beyaz bir hava kazandırıyor. Sekizgen, tek kubbeli, girişi 6 sütunlu bir revaktan oluşan türbede Zal Mahmud Paşa yatıyor.

05.03.2012 istanbulajansi.com

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT