Firuzağa Camii - Beyoğlu

İstanbul Rehberi Dini Mekanlar Firuzağa Camii - Beyoğlu

Adres: Firuzağa Mah. Ağahamam Cad. N0:1 Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Firuzağa tarafından 1491 yılında inşa edilmiştir. 17 Cemaziyelahir 1238’de (1 Mart 1823) çıkan büyük Cihangir yangınında cami ve çevresi harap olmuştur. 1239 (1823) de Sultan II. Mahmut tarafından tadil ve tecdid edilmiştir.

Camii 380 m2 alan üzerindedir. İki katlı olup, üst katta camii, alt katta ise dükkanlar bulunmaktadır. Fevkani bir yapıdır. Duvarlar kargir, çatısı ahşap, minaresi tek şerefeli ve tuğladandır.

Dikdörtgen planlı olan haremi iki yanlarda birer tane olmak üzere ahşap payelerle ayrılmış, mescidin üstü kiremitle kaplıdır. Bu günkü bina “Tanzimat uslubu” denilen mimari karakterdedir. İki taraftan merdivenlerle çıkılmaktadır. Caminin minberi ve kürsüsü ahşaptır.

Kaynak: Beyoğlu Müftülüğü

İstanbul Camileri Fotoğraf Galerisi için Tıklayın

Dini Mekan Türü: Cami

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT