Piyale Paşa Camii

Adres: Kaptanpaşa Mah. Zincirlikuyu Cad. No: 252 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 235 06 77

Paylaş:

1 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Büyük Piyale Paşa Camisinin banisi, Kaptan-ı Derye Piyale Paşa olup, 1573 de Mimar Sanan’a yaptırmıştır. Cami, Mimar Sinan’ın Selimiye Camii ile aynı zamanda ele aldığı eserlerden biridir. Bir kulliye halinde inşa edilen eser, Kasımpaşa’nın kuzeyinde, o zamanlar deniz kıyısı olan bir vadide yer almaktadır.

Mimari Yapısı:

30,5 x 19,5 m ebadında, dikdörtgen biçimindeki cami, iki büyük granit sutunla kemerler üzerine, her biri ortalama 9 m çapında altı adet kubbe ile örtülmüş, yanlara doğru, tonozlarla biraz daha genişle-tilmiştir. Kulliyenin binalarından cami ve türbe ile cami avlusundaki dikdörtgen çeşmenin musluk kısımları ayaktadır. Medrese, Tekke. Subyan Mektebi ve çarşıdan bir eser kalmamıştır. Cami yanındaki türbede, Gevher Sultan’dan doğan yedi kız ve dört oğlu ile birlikte yatmaktadır.

Geniş bir avluda yer alan cami, 54,6x45m2 bir alan kaplayan altı kubbeli bir yapı olup, mihrap ekseni üzerinde girişin tam ortasında minare yükselmektedir. Caminin alanı 2214 m2, avlusu ile birlikte toplam 22500m2 dir. Vakit namazlarında ortalama 100-150, Cuma cemaati ise 3000 civarındadır.

Meşrutası:

Avlusunda Erekek Kur’an Kursu bulunmaktadır. İki İmam Hatip ve bir Müezzin Kayyımın görev yaptığı camide görevlilere ait tek lojman, şadırvan, tuvaletler, morg ve gasilhane mevcuttur.

Kaynak: beyoglumuftulugu.gov.tr

İstanbul Camileri Fotoğraf Galerisi için Tıklayın

Dini Mekan Türü: Cami

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Piyale Paşa Camii Beyoğlu'nda değil Kasımpaşa'dadır. Eğer bahsedilen Piyalepaşa Camii resimdeki cami ise.
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT