Surp Kirkor Lusavoriç Ermeni Gregoryen Kilisesi

Adres: Sakızcılar Sokak No: 3 Karaköy Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

İstanbul`daki en eski Ermeni Kilisesi`dir. 1360 yılına ait bir yazmada bugünkü kilisenin bulunduğu yerde Surp Sarkis adında başka bir kilise olduğundan bahsedilmektedir. Şimdiki kilisenin inşa tarihi ise 1431`dir.

Tarih boyunca birçok defa tamirat gören kilise, 1958`de, Karaköy-Tophane arasındaki yol yapım çalışmaları sırasında önce kısmen, sonra tamamen yıkıldı. Daha sonra 1965 yılında Mimar Bedros Zobyan tarafından eski yerinden biraz ileride yeniden inşa edildi. Cumhuriyet döneminde inşa edilen birkaç kiliseden biri olan Krikor Lusaroviç, külah biçimindeki kubbesiyle, Ermeni Kiliseleri arasında özel bir yere sahiptir. İstanbul`da bu tarz kubbesi olan çok az sayıdaki kiliselerden biridir.

Girişe bitişik olarak inşa edilen Çan Kulesi klasik Ermeni kilise mimarisi üslubundadır. İçi, yıkılan kiliseye ait çinilerle bezeli bulunan kilisede, aynı zamanda az sayıda resim de süsleme unsuru olarak kullanılmıştır. İç aydınlatması da, Ermeni kilise stiline uygun olarak az sayıda ve dar pencereler aracılığıyla sağlanmaktadır.

İstanbul Kilise Fotoğraf Galerisi için Tıklayın

Dini Mekan Türü: Kilise

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT