Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Adres: Atatürk Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. Tem Otoyolu Anadolu Otoyolu Kavşağı, Ataşehir Merkez Ataşehir İstanbul

Telefon: 0216 456 44 37

Faks: 0216 456 44 38

Web: http://www.ngbb.org.tr

E Posta: info@ngbb.org.tr

Paylaş:

3 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır.

Önce yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 32 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir.

Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiştir.

İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındakiadalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Alan, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ANG Vakfı arasındaki bir protokolle 2025 yılına kadar bu hizmete tahsis edilmiştir. NGBB, İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlamasıyla İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi hafta içi ve hafta sonu sabah 09:30`da açılıp, saat 19:00`da kapanır. Son giriş 18:30`dadır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi`ne giriş ücretsizdir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’nın, Türkiye’nin ve Dünya’nın bitki çeşitliliği ve korunması konusunda faaliyet gösteren bir hayır hizmetidir. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbul Anadolu yakasında, Anadolu Otoyol kavşağındadır. Bu nedenle, maalesef Bahçe’ye toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkün değildir; ancak özel araçlarla ya da taksi ile gelinebilir.

Merkez Ada’da iki küçük otopark mevcuttur. Herhangi bir park ücreti talep edilmemektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

harika müthiş bir doğa alanı en kısa zamanda görmek isterim
birkaç kez gezdim gördüm ve çok beğendim...tabiatı tanımak için gezilmeli..
Çok takdir edilecek bir eser. Çöl ortasında bir vaha gibi.
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT