Turkuazoo Akvaryum İstanbul

İstanbul Rehberi Eğlence Mekanları Turkuazoo Akvaryum İstanbul

Adres: Forum İstanbul, No:5/5 Kocatepe Mah. Paşa Cad.34045 Bayrampaşa İstanbul

Telefon: 0212 640 27 40 - 0212 640 20 15

Web: http://www.turkuazoo.com

Paylaş:

1 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Türkiye’nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo /İstanbul Sualtı Dünyası Tur. Tic. A.Ş. 22 Ekim 2009’da Avrupa’nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezi ‘Forum İstanbul/Bayrampaşa’da ziyarete açılmıştır.

Global Aquarium firmasının Türkiye temsilcisi İstanbul Sualtı Dünyası A.Ş. tarafından işletilen Turkuazoo 17 milyon Euro’luk bir yatırım ile hayata geçirilmiştir. Akvaryumun tasarımı, inşaatı ve teknik alt yapısı; alanında 25 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren, Singapur’dan Edinburg’a dünyanın çeşitli yerlerinde 21 dev akvaryum kurulumunu yapmış olan, Yeni Zelanda kökenli Marinescape firması tarafından gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’de bir ilk olarak faaliyete başlayan dev akvaryum Turkuazoo, yarattığı istihdam ve küçümsenmeyecek ziyaretçi sayısı ile bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır. Turkuazoo’da ziyaretçi rehberleri, su ürünleri mühendisleri, dalgıçlar, biologlar ve yönetim kadrosu olmak üzere 50’nin üzerinde kişi görev yapmaktadır.

Turkuazoo ilk 5 ayında 500.000’in üzerinde rekor bir ziyaretçi sayısına ulaşmış, birinci yılını doldurmadan 1 milyonuncu ziyaretçisini ağırlamıştır.

TEMATİK BÖLÜMLER
Yağmur Ormanları

Turkuazoo’da bulunan Yağmur Ormanı temalı bölümde, Mekong Nehri, Amazon Nehri, Malavi Gölü ve tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği alanda ortaya çıkan acı suda yaşayan, dili yerliler tarafından zımpara olarak kullanılan Amazon nehrinin en büyük canlısı Arapayma’dan etobur piranalara, etçil Mata Mata kaplumbağalarından okçu balıklarına kadar birbirinden çeşitli sualtı canlısını görme fırsatı bulacaksınız.

Falezler
Turkuazoo gezinizde Yağmur Ormanları’ndan sonra karşınıza çıkacak falezler bölümünde; iğneli vatozlar, bambu köpekbalıkları, boynuzlu zebra köpekbalıkları, Port jackson köpekbalığı, yüzgeçleri ile yürüyebilen Epaulette köpekbalığı, uzun kuyruklu rina ve mavi benekli vatozları göreceksiniz.

Karadeniz
Karadeniz temalı akvaryumumuzda kendi denizlerimizden tanıdığınız istavrit ve izmarit gibi türleri göreceksiniz.

Dokunma Havuzu
Dokunma havuzumuzda, nesli dinazorlardan önceye dayanan, dünyadaki en eski ve en ilginç canlılar arasında yer alan at nalı yengeçlerine dokunabilirsiniz.

Akdeniz
Akdeniz temalı akvaryumumuzda ıstakoz, karagöz, mığrı, eşkina, kalkan balığı, çipura, müren, ayna yengeci, deniz böceği ve dünya yüzeyindeki en zehirli türlerden biri olan iskorpit türleri bulunmaktadır.

Tehlikeli ve Esarengiz
En çok korkulan okyanus canlısı Büyük Beyaz Köpekbalığıdır. Oysa ki okyanuslarda bir insanı çok az bir çaba ile öldürebilecek zehire sahip canlılar da yaşarlar. Ölümcül deniz canlılarının çoğunun yerini tespit etmek ve saldırılarını önceden kestirmek oldukça zordur.

Limanlar ve İskeleler
Birçok deniz canlısı için hayati öneme sahip olan limanlar ve iskeleler deniz ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Limanlar ve iskeleler bölümünde mığrı, levrek, dikenli böcek, keşiş yengeci gibi türleri inceleyebilirsiniz.

Mağara
Dalgıçlar için gizemli, pek çok deniz canlısı için ise cennet sayılacak kadar güvenli yaşam alanları olan mağaralar temalı bölümde ağırlığı yaklaşık olarak 100 kg olan dev orfoz balığı sizleri bekliyor olacak. Ayrıca vantuz balığı, mercan orfozu, kral sincapbalığı ve daha çok çeşitli balıkları görme fırsatını bulacaksınız.

Ana Tank ve Sualtı Tüneli
Ana tankımızda dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen kumkaplanı, hemşire, zebra, gitar, beyaz yüzgeç, siyah yüzgeç köpekbalıkları ve dev vatozlar başta olmak üzere birçok sualtı canlısını göreceksiniz. Akvaryumun içinden geçen ve Avrupa’nın en uzun sualtı tünellerinden biri olan 80 metre uzunluğundaki akrilik sualtı tüneli sayesinde, okyanusun altında balıklarla yüzüyormuş gibi bir gezinti imkânı bulacak, 270 derecelik su altı görüş açısına sahip panorama salonu ile deniz canlılarını daha yakından izleme fırsatı yakalayacak ve köpekbalıklarıyla karşı karşıya gelerek onlarla fotoğraf çektirebileceksiniz.

Büyük Mercan Resifi
Kuzayden güneye 2000 km uzunluğundaki dünyanın en büyük mercan resif sistemi, uzaydan bile görülebilen dünyanın en büyük yapısıdır. İçinde barındırdığı mercan, balık ve yumuşakça tür sayısı nedeniyle Dünya Miras Listesi’nde yer alan Büyük Mercan Resifi temalı bölümde, larvaları, sırt ve karın yüzgeçlerinde uzun ve muhtemelen zehirli dikenlerle kendilerini koruyan Naso Tang balıklarını ve daha birçok canlıyı göreceksiniz.

Hint Pasifik Resifi
Dünyadaki mercan resiflerinin %75’ine ve en fazla mercan çeşitliliğine sahip olan Hint-Pasifik Okyanusu’nda yaşayan canlılardan kelebek balığı türlerini, melek balığı türlerini, anemon balıklarını, cerrah balıklarını, lapin balığı türlerini, snapper balığı türlerini ve daha birçok tür Hint-Pasifik Resifi akvaryumumuzda bulunmaktadır.

Keşif Bölgesi
7 farklı tank bulunan Keşif Bölgesi’nde, tropikal omurgasızlar ve küçük balıklar, ahtapot ve akdeniz omurgasızlarının yanısıra denizden çıkarılan atıkları görme fırsatını bulacaksınız.

Bilet Fiyatları
Turkuazoo`yu ziyaret etmek için biletler akvaryumumuzun kapısındaki satış desklerimizden veya MyBilet.com üzerinden temin edilebilir.
Tüm kredi kartları geçerlidir.
T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Müze Kart`ı geçerli değildir.
0 - 2 Yaş: Ücretsiz
2+ - 16 Yaş: 19 TL
Öğrenci: 19 TL
Öğretmen: 19 TL
65 Yaş Üzeri: 19 TL
Engelli: 19 TL
Yetişkin: 26 TL
2 Çocuklu Aile Paketi: 79 TL (16 yaşına kadar çocuklu aileler için geçerlidir.)
Aile paketinde her ek çocuk için: 16 TL * (* 16 yaşa kadar)
Bilgi Broşürü: 2 TL

Önemli! 16 yaşından büyük çocuklu ailelerde aile indirimi uygulanmamaktadır. Yaş kontrolü için kimlik doğrulaması istenebilir. Listede belirtilen indirimler dışında herhangi bir indirim sözkonusu değildir.

Anaokulu ve ilköğretim öğrencileri için toplu gezi ve eğitim programları hakkında detaylı bilgi için egitim@turkuazoo.com üzerinden eğitim departmanımız ile irtibata geçiniz.

Turkuazoo`ya ulaşmak için
Arabayla - TEM otoyolundan "Hal- Otogar" çıkışını alıp "Kuru Gıda Hali- Otogar" istikametini takip edebilirsiniz. E5 otoyolundan "Otogar" çıkışını alıp "Karteltepe-Yıldırım-Kocatepe" istikametini takip edebilirsiniz.

Otobüsle - Kartaltepe’den geçen 32(Cevatpaşa-Eminönü), 32A(Cevatpaşa-Beyazıt) ve 32T(Cevatpaşa-Taksim) numaralı İETT otobüslerinden faydalanabilirsiniz.

Metroyla - Atatürk Havalimanı- Aksaray hattında hizmet veren metronun Forum İstanbul durağından alışveriş merkezi içine direkt giriş sağlanabilmektedir.

Anadolu yakasından gelecek ziyaretçilerimiz Metrobüs ile Merter’e gelerek, Atatürk Havalimanı- Aksaray hattında hizmet veren metroya aktarma yaparak Turkuazoo’ya ulaşabilirler.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

iyi günler bu akvaryum gezisai için bir ücret ödüyormuyuz acaba.
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT