Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi

İstanbul Rehberi İstanbul Müzeleri Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi

Adres: Fenerbahçe Müzesi - Şükrü Saracoğlu Stadyumu Kadıköy İstanbul

Telefon: 0216 449 56 67 Dahili: 2028

Web: http://www.fenerbahce.org

Paylaş:

3 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

FENERBAHÇE MÜZESİ TARİHİ

Türk sporunun temel direklerinden Fenerbahçe Spor Kulübü, tam 35 dalda yüz yılı aşan başarılarla dolu çalışmalarında çok değerli ödüller ve kupalara sahip olmuştur.

Fenerbahçe ilk kupasını 5 Haziran 1910’da İstanbul’un ünlü Rum kulübü Sturugglers’i 3 – 1 yenerek kazandı. Gümüş işlemeli bir kupa ile başlayan bu ilk ödül ile Fenerbahçe Müzesi`nin temelleri de atılmış oldu. 1913 yılında Altıyol ağızındaki lokalde kupa ve heykellerin sayısı 10’a ulaşınca bunlar için küçük bir vitrin satın alındı.

1914 yılında Kuşdili’nde iki katlı ahşap Lokale geçildiğinde git gide zengin bir kimliğe bürünen müze için ikinci katta bir oda ayrıldı. Kazanılan ödülleri koymak için yeni vitrinler yaptırıldı. 1932 yılındaki yangına dek kalınan Kuşdili lokalinde ödüllere (kupalara) ayrılan bu küçük odanın da bir süre sonra yetmediği, ihtiyacı karşılamadığı göründü. Kupa, şilt ve vazoların bir bölümü diğer odalara alt kattaki büyük salona konmaya başlandı.

Fenerbahçe Spor Kulübü`nün kupa sayısı 1932 yazı başlarında 150’yi aşmıştı. Ancak kulübün ilk 25 yıllık faaliyetlerinin kanıtı olan bu kupa, şilt v.b. ödüller ve çeşitli tarihi belgeler 5/6 Haziran 1932 gecesi çıkan yangında kulüp binası ile birlikte yandı.

Sıfırlanan Fenerbahçe Müzesi yangından sonra hemen ve yeniden doğdu. 1932`den sonra çalışma dallarının çeşitlenmesi ile de her yıl kazanılan sayısız kupa, şilt, plaketler ile günümüze dek gelindi.Fenerbahçe Burnu`ndaki sosyal tesislerin açılmasından sonra yıllar içinde kazanılan kupa, şilt ve plaketler oradaki vitrinlerde sergilendi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı`nın yeniden yapılması sırasında kulübün o dönemdeki başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu Avrupa standartlarının üzerinde modern bir müzenin stadın içinde kurulması kararını aldı. Bu karar kısa bir sürede hayata geçirildi. Fenerbahçe Spor Kulübü Müze Tarih ve Arşiv Kurulu Başkanı Sertaç Kayserilioğlu’nun önderliğinde yaklaşık bir yıl süren yoğun çalışmalardan sonra müzenin resmi açılışı 19 Ekim 2005 tarihinde yapıldı.

MÜZENİN BÖLÜMLERİ:

1- Dünya`da futbolun doğuşu bölümü

2- Fenerbahçe Spor Kulübü`nün ilk kuruluş toplantısının, dönemin eşyaları ile mumyalarla canlandırıldığı bölüm

3- Mütareke ve İşgal dönemi sırasında Dereağzı`ndaki kulüp lokalinden cepheye silah, cephane kaçırılma anının mumyalarla canlandırıldığı bölüm

4- Union Clup sahasından Şükrü Saracoğlu`na kulubün stadının evrelerinin sunulduğu bölüm

5- Kuruluştan itibaren tüm branşlardaki başarıları simgeleyen her türlü şilt, madalya berat fotoğraf, belge vb. materyallerin sergilendiği bölümler

6- Kuruluştan günümüze her dönemdeki bir kısmı orijinal forma, çorap vb giysilerin sergilendiği bölümler

7- İlk tüzükler, eski üye kartları, eski lisanslar, eski maç biletleri, kulüp piyango biletleri vb. belgelerin sunulduğu bölümler.

8- Eski maçlardan filmlerin ve Fenerbahçe belgesellerinin oynatıldığı sinema odası

9- Atatürk`ün 3 Mayıs 1918 yılındaki kulübü ziyaretinin ve şeref defterini imzalama anının mumyalı olarak canlandırıldığı bölüm

10- Bütün bu bölümler dışında yıllara göre sınıflandırılmış olarak Fenerbahçe Spor Kulübü`nün 1907`den bu yanaa çeşitli branşlarda kazandığı 3000 (üç bin) kupa şilt ve plaketin 426 tanesi de müzede sergilenmektedir.

Ziyaret Gün Ve Saatleri: Her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

şampiyon FENERBAHÇEEEEEEEEEE
Şıkır şıkır Wallah çok harika
100 yıllık tarihe sahip kulübün müzesinde futbola ait 1 tek, sadece 1 tek Avrupa Kupası var mı acaba..!! Yoksa lokal başarılar için mi mücadelesini sürdürmekte, taraftarını bunlarla mı sevindirmektedir. Ben daha çok yendim, ben 3 gol fazla attım, Kadıköy'de 19 sene yenilmedim gibi ''fanatik'' taraftarı memnun edecek, ağzında buruk bir tat bırakacak, kahve köşelerinde ballandırarak anlatılacak başarılar 100 yıllık kültüre sahip bu takıma yeterli mi görülmektedir.
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler İstanbul İlçeleri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT