Perili Köşk

Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 34470 Rumeli Hisarı Sarıyer İstanbul

Telefon: 0212 393 52 00

Web: http://www.borusancontemporary.com

E Posta: info@borusancontemporary.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Borusan Contemporary Perili Köşk İstanbul, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu`nu daha geniş kitlelerle buluşturmak ve Türkiye`de çağdaş sanata olan ilgiyi artırmak amacıyla kuruldu. `Ofis müze` yapısıyla Borusan Contemporary, gerek fiziksel ortamı gerek sunduğu ziyaret deneyimiyle ülkemizde kendi alanında öncü olmayı hedefliyor.

Perili Köşk`te uzun bir süredir sergilenen Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu`nun seçkin örnekleri, artık hafta sonları tüm sanatseverlerin ziyaretine açık. Hafta içi Holding`in ofis işlevini sürdürdüğü binada, hafta sonları koleksiyondan çeşitli seçkilerin yanı sıra, Türkiye`den ve dünyadan önemli küratörlerin oluşturduğu kişisel ve karma sergiler yer alıyor.

Müzenin bir diğer amacı, sergileri, her yaş grubundan çocuk ve yetişkinlere yönelik özel eğitim programları ve söyleşilerle destekleyerek Türkiye`nin kültür ve sanat ortamına katkıda bulunmak.

Butiği ve şık kafeteryası ile Borusan Contemporary, Türkiye`de sanatseverlere tam donanımlı ve eşsiz bir müze deneyimi sunuyor.

Perili Köşk
Özgün mimarisiyle İstanbul kültür mirasının önde gelen örneklerinden, Rumelihisarı`nın en önemli ve tarihi binalarından biri olan Yusuf Ziya Paşa Köşkü`nün yapımına 1910`lu yıllarda başlandı. Yusuf Ziya Paşa o dönemde Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa`nın Başyaveri olarak görev yapıyordu. Ancak 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı`nın patlaması ve Osmanlı İmparatorluğu`nun da savaşa girmesi nedeniyle inşaatı yapan ustalar askere alınınca çalışmalar tamamlanamadı.

Yusuf Ziya Paşa ikinci eşi Nebiye Hanım ve Nebiye Hanımın ilk eşinden olan 3 kızı ile birlikte, vefat ettiği tarih olan 1926 yılına kadar köşkte yaşadı. Paşanın ölümünden sonra aile 1993 yılına kadar köşkte oturdu, birinci katında ise kiracıları yaşadı. Yarım kalan inşaat nedeniyle tamamlanamayan ve boş kalan ikinci ve üçüncü katlar yüzünden bina çevrede "Perili Köşk" diye anılmaya başlandı. Köşk, 1993 yılında müteahhit Basri Erdoğan`a satıldı.

Yapının rölöve, restitüsyon, restorasyon ve uygulama projeleri, 1995- 2000 yılları arasında mimar Hakan Kıran tarafından gerçekleştirildi. Cephenin taş ve tuğla kaplaması restorasyon projesine sadık kalınarak tamamlandı. Tuğlalar, İngiltere`den ithal edilerek aslına en uygun şekilde 4 ayda kaplandı. Uygulama projesine göre binanın betonarme imalatında 2.800 metreküp beton, 350 ton demir kullanıldı. Köşkün dış görünüşü korunurken, iç mekanlar modern ve ferah bir iş ortamı sağlayacak şekilde düzenlendi. 10 katlı yapı, bir yanda Karadeniz, diğer yanda ise Marmara Denizi açılımını görüyor.

Faaliyetlerini 19 Şubat 2007 yılından itibaren Perili Köşk`te sürdüren Borusan Holding, köşkü 2030 yılı sonuna kadar kiraladı.

Ziyaret Saatleri
Sadece Cumartesi - Pazar günleri:

10.00 - 20.00
Müze hafta içi sürekli, Şeker ve Kurban bayramlarının birinci günü ile 1 Ocak`ta kapalıdır.

Giriş Ücretleri
Tam:
10 TL
İndirimli: 5 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)
Grup: 7 TL (10 kişi ve üstü)
Ücretsiz: Engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar ve basın mensupları.
Müzekart+ sahiplerinin tam bilet üzerinden %20 indirim hakları bulunmaktadır.

Rehberli Turlar
Rehberli turlar, müzenin açık olduğu günlerde en az 5, en fazla 15 kişilik gruplar halinde gerçekleşir ve Borusan Contemporary müze rehberleri tarafından Türkçe ya da İngilizce olarak yapılır. Turlarımız ücretsizdir ve 1 saat sürmektedir.

* Müzede otopark servisimiz yoktur

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu

Borusan Holding, klasik müzik ve görsel sanatlar başta olmak üzere bugüne kadar sanatın önemli bir destekçisi oldu. Bu vizyon ve adanmışlığın bir sonucu olarak oluşan ve holding yönetim merkezi Perili Köşk'te sergilenen Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, Türkiye'de uluslararası sanatçıların yarattığı mekana özgü yerleştirmeleri de içeren ilk IACCCA (Uluslar Arası Kurumsal Çağdaş Sanat Koleksiyonları Birliği) üyesi koleksiyon olma ayrıcalığını taşıyor. Geçmişi 80'li yıllara uzanan koleksiyon, 90'larda Türkiye'de çağdaş sanatın önde gelen temsilcilerinden Bedri Baykam ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların resim ve baskı eserlerine odaklandı. Koleksiyonun 21. yüzyılda Perili Köşk'teki merkezine taşınması, uluslararası bir karaktere bürünmesini ve aynı zamanda kararlı bir şekilde gelişimini sürdürmesini sağladı.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu; resim, heykel, video, enstalasyon, yeni medya, baskı, ışık sanatı ve fotoğraf gibi birçok alandan 600'e yakın yapıt içeriyor. Bunlar arasında; Jim Dine, Donald Judd ve Sol LeWitt'in baskı yapıtları, Brigitte Kowanz, Keith Sonnier, François Morellet ve Doug Aitken'in ışık yerleştirmeleri, Peter Zimmermann, Gerwald Rockenschaub ve Markus Linnenbrink'in resimleri, Liam Gillick, Manfred Wakolbinger ve Ernest Trova'nın heykelleri yer alıyor. Zimoun, Rafael Lozano-Hemmer, U-Ram Choe, Daniel Rozin ve Daniel Canogar koleksiyonun yeni medya bölümünde, Monika Bravo, Marina Zurkow, Kutluğ Ataman ve Manfred Mohr ise video bölümünde dikkati çekiyor.

Koleksiyonda Türk çağdaş sanatı, Abdurrahman Öztoprak'tan Bülent Evren'e, Ekrem Yalçındağ'dan Ardan Özmenoğlu'ya, Erol Akyavaş'tan Nuri Bilge Ceylan'a uzanan geniş bir yelpazede temsil ediliyor.

Fikir önderliğine dayalı vizyonuyla Borusan Holding, yönetim merkezi olan Perili Köşk için özel tasarlanan eserlerle Türkiye'deki ilk ve tek IACCCA üyesi kurumsal koleksiyonu yaratmış olmanın gururunu yaşıyor. Ayşe Erkmen, Peter Kogler, Ekrem Yalçındağ ve Jerry Zeniuk'un yaratıcı ruhları, Perili Köşk'ün duvarları aracılığıyla Borusan çalışanlarıyla konuşuyor.


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT