Ayşe Sultan Çeşmesi

İstanbul Rehberi Tarihi Eserler Ayşe Sultan Çeşmesi

Adres: İmrahor Cad. Üsküdar İstanbul

Paylaş:

8 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Üsküdar’da İmrahor Caddesi üzerinde ve İmrahor Camii karşısında yer alan Ayşe Sultan Çeşmesi; III. Murad’ın kızı Ayşe Sultan tarafından 1598 yılında inşa ettirilmiş, Çeşmenin celi sülüs hatla kaleme alınmış tek beyitlik tarihi kitabesini süsleyen; “Zülâl-i çeşme-i aynü’l-hayat 1007” kelamı ise çeşmenin alınlığına yerleştirilmiştir.

Klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan yapının en göz alıcı öğesi; kırmızı ve beyazın uyum içinde kullanıldığı aynalı kemerdir. Palmetli rozetlerle süslenen bu kemer; ince silmelerle kademelendirilerek, yapıdaki estetik görüntü güçlendirilmiştir. Dönemin bitkisel motiflerinin de kullanıldığı tek cepheli bu güzide Osmanlı çeşmesi; 1940 yılına kadar aktif olarak kullanılmış ve sonraki dönemlerde ise çeşmenin suyu şehir şebekesinden verilmeye başlanmıştır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

iyi fikir kolaysa öğretmen yapsın osmanlı iyiki kurulmuş
GÜZELMİŞ İŞME YARADI
çooookkkkk güzellll yaaaaaaaaaa
bnn
işime çok yaradı
teşekürederimya işime çok yaradı
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler İstanbul İlçeleri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT