Tophane Meydan Çeşmesi

İstanbul Rehberi Tarihi Eserler Tophane Meydan Çeşmesi

Adres: Tophane Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

1732 yılında I. Mahmut tarafından yaptırılmış olan Tophane Meydan Çeşmesi; Beyoğlu İlçesi, Tophane semtinde, Necati Bey ve Tophane İskelesi caddelerinin kesiştiği üçgensi meydanın ortasında yükselmektedir. Mimar Mehmet Ağa’nın eseri olan çeşmenin tarihi kitabesi şair Nahifi’ye ait olup; çeşme, Kılıç Ali Paşa Camii ile mimari bir bütünlük arz etmektedir.

Bezemelerinde klasik tarzdan baroğa yönelişin izlerine rastlanan yapının anıtsal duruşu, bulunduğu mekânın mimari elemanları arasında ön plana çıkan öğelerden biri olmasına yardımcı olmuştur. Istanbul’un kare planlı çeşmeleri arasında, barok izlerini taşıyan geniş saçağı ile Osmanlı klasik dönem mimarisinde kullanılan sivri kemerli nişlerin estetik harmonisi, görülmeye değer mimari şekiller barındırmaktadır.

Tophane Çeşmesi’nin vazo içine işlenmiş çiçek demetlerinden oluşan natüralist motifleri, farklı çizgilere sahip natürmort kurgular taşır. Bir geçiş dönemi eseri olan ve dönemin mimari duruşunun en güzel örnekleri arasında gösterilen çeşme; 2006 yılında Sabancı Grubu markası olan Saka Su tarafından restore edilerek Istanbul halkının sunulmuştur. Bu yenileme çalışmalarında çeşmenin zengin süslemeleri, 40 metrekarelik 23 ayar altın varakla zenginleştirilmiş ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ile Güler Sabancı’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen ihtişamlı bir açılış töreniyle çeşmeye yeniden su verilmiştir.

Kaynak: www.ibb.gov.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT