Kalküta’nın Çocukları

Sinema Film Arşivi Kalküta’nın Çocukları
Kalküta’nın Çocukları

Orjinal Adı: Born Into Brothels

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Zana Briski & Ross Kauffman

Film Türü: Belgesel

Film Süresi: 85 dakika

Yapımcılar: Ross Kauffman, Zana Briski
Görüntü Yönetmenleri: Ross Kauffman, Zana Briski
Kurgu: Nancy Baker, Ross Kauffman
Müzik: John McDowell
Yapım: 2004 ABD, Hindistan
Dağıtımcı: Barbar Film

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Gösterime Giriş Tarihi: 14 Ekim 2005

Kalküta’nın Red Light (kırmızı ışık) bölgesinde en çok aşağılanan insanlar fahişeler değil, onların çocuklarıdır. Bu umutsuz yoksulluğun, aşağılanmanın içinde bu çocukların annelerinden kaçabilmek ve yeni bir hayat kurabilmek için çok az şansları vardır.
Born Into Brothels’ta yönetmenler Zana Briski ve Ross Kauffman, bu kötü mahallede çocukların nasıl büyüdüğünü, olanı biteni nasıl anlamaya başladıklarını ve o hayatın içindeki dönüşümlerini anlatıyor. Profesyonel bir fotoğrafçı olan Briski, kamerasıyla beraber gidip, dünyanın en umutsuz ve acımasız yerlerinden birinde yaşayan bu çocuklara dersler verip, içlerinde gizli kalan sanatsal yeteneği ortaya çıkarabilecek kıvılcımı ateşliyor.
Çocukların çekmiş olduğu fotoğraflar çok çarpıcı bir gözlemin ya da yeteneğin örnekleri olmayabilir ama çok daha derin, ahlaki olarak cesaret verici ve politik olarak çok değişkenler: sanat olaraksa çok özgürleştirici ve güçlendirici.
Duygusallıktan yoksun olarak ve göz yaşartan turist fotoğraflarına meydan okuyan Born Into Brothels, işin özüne iniyor. Briski yıllarını bu çocuklarla geçirdi ve onların hayatının bir parçası haline geldi. Fotoğrafları, ruhlarının bir prizması ve antropolojik tuhaflıklarının ve ilkel görselliklerinin yanında yadsınamaz yaratıcı bir ruhun gerçek kanıtlarıydılar.

Ödüller: 2005 EN İYİ BELGESEL FİLM DALI’NDA OSCAR ÖDÜLÜ, 2005 BANGKOK FİLM FESTİVALİ En İyi Belgesel Ödülü, 2004 L.A. FİLM ELEŞTİRMENLERİ Yılın En İyi Belgeseli, 2004 ULUSLARARASI BELGESELCİLER BİRLİĞİ Belgesel Dalında En Başarılı İlerleme, 2004 SUNDANCE FİLM FESTİVALİ Seyirci Ödülü, HUMAN RIGHTS WATCH 2004 Nestor Almendros Sinemada Cesaret Ödülü, 2004 SEATTLE INTERNATIONAL FİLM FESTIVALİ En İyi Belgesel Ödülü, 2004 SILVERDOCS FILM FESTIVALİ Seyirci Ödülü, 2004 FULL FRAME BELGESEL FİLM FESTIVALİ Seyirci Ödülü, 2004 ATLANTA FİLM FESTIVALİ Turner Broadcasting Seyirci Ödülü, 2004 NASHVİLLE FİLM FESTIVALİ En İyi Belgesel ve Seyirci Ödülü, 2004 CLEVELAND FİLM FESTIVALİ Seyirci Ödülü, 2004 AMNESTY INTERNATIONAL FİLM FESTIVALİ Seyirci Ödülü, 2004 BERMUDA FİLM FESTIVALİ En İyi Belgesel ve Seyirci Ödülü, 2004 DURANGO FİLM FESTIVALİ En İyi Belgesel, Filmciler ve Seyirci Ödülü, 2004 NEWPORT BEACH FİLM FESTIVALİ Özel Başarı Ödülü, 2004 ARTIVIST FİLM FESTIVALİ Çocuk Günü Ödülü, 2004 SYDNEY FILM FESTIVALİ Seyirci Ödülü, 2004 BENDFILM Seyirci Ödülü, 2004 BENDFILM En İyi Müzik, 2004 CHICAGO INT`L FİLM FESTIVALİ En İyi Belgesel için Altın Hugo Ödülü, 2004 CHICAGO INT`L FİLM FESTIVALİ “Diğerlerinden Daha Üstün” ödülü, 2004 HIGH FALLS FİLM FESTIVALİ En İyi Belgesel Seyirci Ödülü

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT