Kir

Kir

Orjinal Adı: Qirej

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Yusuf Çetin

Film Türü: Duygusal

Senaryo: Yusuf Çetin
Görüntü Yönetmeni: Sedat Ülker
Müzik: Vedat Yıldırım
Oyuncular: Yusuf Çetin, Zilan Odabaşı, Yalçın Dümer, Eyüp Çalış, Cengiz Toprak, Volga Sorgu, Eren Keskin, Ezgi Akdemir, Berzan Yücel, Meltem Savcı
Dağıtım: Özen Film

Fragman Adresi: http://qirej-kirfilmi.com/

Orjinal Sitesi: http://qirej-kirfilmi.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Vizyon Tarihi: 04 Mart 2011

30 yıldır Türkiye’de bir savaş halinin yaşandığı, iç ve dış kamuoyunca da bilinmektedir.

Bu savaşta onbinlerce insan yaşamını yitirdi. Milyar dolarlar savaşta harcanarak Türkiye büyük ekonomik kayıp yaşadı.

Bu uzun süreli çatışma Türklere de, Kürtlere de büyük acıları yaşatmakla birlikte, yoksulluğu ve işsizliği de derinleştirdi.

Bu sorun Türkiye ekonomisini, demokrasisinin ve insan haklarının gelişmesinin önünü kesti. Şoven ve milliyetçi duygular her gün artarak linç girişimleriyle kin ve nefrete dönüşüyor. Toplum olarak komşunun komşuya, düşmanlaşacağı kaygısını taşıyoruz.

Her yönüyle savaş, bir ülke ve o ülkenin emekçi halkları için, yıkımdır. Bu yıkımın altında yoksul halklar ve kadınlar eziliyor.

Türkiye’de halklar arası eşit ve özgür bir yaşamın onurlu bir barışla mümkün olacağını biliyoruz.

Bu barışın inşası için sorumluluk duyan herkes üstüne düşeni yapmalıdır, bu meselenin çözümünde kutuplaşan siyasetin önünün açılması gerektiği kanısındayız.

Aydın, yazar ve sanatın her dalı katı siyaset ile mücadele etmeli ve bu gidişe dur demelidir.Toplumsal barışın sağlanmasında sanatın en anlaşılır dil olduğuna inanıyoruz.

Sonuç olarak Kürt sorununun derinleşmesinde önemli rol alan koruculuk sisteminin bölge halkına yaşattığı acıları bizler basından izler, bazen de korucuların gazabına uğrayanlardan dinlerdik. Bilge köyündeki korucuların, çoğu kadın ve çocuktan oluşan 42 insanı katletmesi sonrası, koruculuk sisteminin lav edilmesini isteyenlerin ne kadar da haklı olduklarını ancak anlayabildik.

Yaptığımız sinema filminin amacı, devletten maaş ve silah alan, sırtını devlete dayayıp edindiği güç ile halk üzerinde terör estiren koruculuk sisteminin kirli yönlerini gün yüzüne çıkarmaktı.

Yanı sıra birbirini besleyen militarizm ve erkek egemen toplum, kadın bedeni ve emeği üzerindeki tahakkümü sonucu her gün artan, kadın katliamına da parmak basmak gerekiyordu. Savaşın, silahın, halka her türlü zulmü yapan koruculuk sistemi ve kadın cinayetleri kirli bir düşüncenin ürünü olduğunu düşünerek yola çıkıp, QİRÊJ (KİR) filminde bu kiri deşifre etmeyi amaçladık.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT