Kırımlı

Kırımlı

Orjinal Adı: Kırımlı

Vizyon Tarihi: Aralık 12, 2014

Yönetmen: Burak Arlıel

Film Türü: Tarihi, Savaş

Senaryo: Atilla Ünsal, Nil Ünsal.
Yapımcılar:Ayfer Özgürel, Avni Özgürel.
Görüntü Yönetmeni:Feza Çaldıran.
Oyuncular: Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu, Burç Kümbetlioğlu.
Dağıtım: Warner Bros.

Orjinal Sitesi: http://kirimlifilm.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr 12 Aralık 2014 Cuma
Kırımlı

Kırımlı, 2011 senesinde kaybettiğimiz ve eserlerinin tamamında Kırım Tatar kültürünü, Kırım Türklerinin acılarını yansıtan Cengiz Dağcı´nın 1956´de yayınlanmış ilk romanı Korkunç Yıllar´dan bir uyarlama.

Rus devrimini takip eden yıllarda kültürel hak ve özgürlük alanlarının genişleyeceğini uman ancak tam tersine Rus milliyetçisi siyasetin baskısına maruz kalan Kırım´da doğmuştur Sadık Turan. Baskının doruğa tırmandığı Stalin döneminde okula başlar ve bir sabah Kızıl Ordu´ya bağlı askerlerin sınıflara girip bundan böyle Türk alfabesi yerine Kiril alfabesiyle eğitim yapacaklarını tebliğ etmeleriyle dehşete kapılır.. Ve kısa süre içinde milli kimlikleri dışında inançlarını yaşamalarının engellendiğini, camilerinin yıkıldığını görür.

2. Dünya savaşı başladığında Sovyetler Birliği sınırları içinde yaşayan bütün halklar gibi Kırım Türkleri de askere alınıp cepheye sürülmüştür.. Sadık Turan Kızıl Ordu safında subay olarak bir yandan hayatta kalma diğer yandan birlikte cepheye gönderildiği arkadaşlarına siper olma mücadelesi içindeyken Almanlara esir düşer… Diğer esirlerden farklı olarak eğitimli ve Almaca biliyor olması sayesinde önce esir kampında irtibat görevlisi seçilir; ardından Berlin´in Kırım´ı Ruslardan kurtarıp özgürlüğüne kavuşturma vaadiyle Müslüman Türklerden birlikler oluşturma kararı doğrultusunda Alman ordusunda görevlendirilir.

Ancak kısa süre sonra Sadık Turan Almanya´nın kendilerine oyun oynadığının farkına varır ve Tatarları Kırım´ın kurtuluşu için örgütlemeye başlar.. Sadık bu süreçte hayatının aşkı Maria´yla tanışır..Maria Nazi ordularının işgaline uğrayan Polonya´da direniş safında mücadele veren bir genç kızdır.. Sadık, Kırım´ı kurtarma geleceğe uzanma hayaline Maria´la birlikte yürüyecektir artık.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT