Liberalizm Neden Çöktü?

Kitap Çok Okunanlar Liberalizm Neden Çöktü?
Liberalizm Neden Çöktü? - Patrick J. Deneen

Kategori: Çok Okunanlar

Yazar: Patrick J. Deneen

Kitap Türü: Roman

Yayınevi: Vakıfbank Kültür Yayınları

Çevirmen: İsmail Hakkı Yıldız

Basım Yılı: 2022

Sayfa Sayısı: 256

Dil: Türkçe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kasım 2, 2022

VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) okurla buluşturduğu “Liberalizm Neden Çöktü”, günümüzde liberalizmle ilgili akademik, siyasi ve popüler söylemde görülen rahatsızlıkları anlatıyor. Amerikalı siyaset bilimi profesörü olan Patrick J. Deneen kaleme aldığı eserinde, liberalizmin başından beri bireysel özgürlüğü yanlış bir şekilde yüceltmesi sebebiyle reformdan geçirilmesi yerine artık emekli edilmesi gerektiğini ve aradan geçen zamanın bu yanlışlığı daha da belirgin hale getirdiğini savunuyor. İsmail Hakkı Yıldız’ın çevirisiyle yayımlanan “Liberalizm Neden Çöktü”, Batı felsefesinin ilk filozofu ve Atina Akademisi’nin kurucusu olan Platon’un, ideal toplum düzeninin ve adaletli bir devletin nasıl olması gerektiğini anlattığı “Devlet” eseri kadar eski bir tarz olan ve kökeni o tarza dayanan klasik “rejimin mantığı”nın araştırılmasını esas alıyor.

Liberalizmin iflas etmesinin iç nedenleri irdeleniyor
Sadece iki yıl içinde Almanca, Arapça, Japonca, Macarca gibi on iki dile çevrilen kitap, liberalizmin görünürdeki başarılarından büyük ölçüde mutlu olan liberal rejim mensuplarının fark edemediği, liberalizmin iflas etmesinin iç nedenlerine odaklanıyor. Yedi bölümden oluşan kitapta, “Sürdürülemez Liberalizm”, “Bireycilikle Devletçiliği Birleştirmek”, “Bir Antikültür Olarak Liberalizm”, “Teknoloji ve Özgürlüğün Yitirilişi”, “Liberal Sanatlara Karşı Liberalizm”, “Yeni Aristokrasi”, “Yurttaşlığın İtibarsızlaşması” başlıkları yer alıyor. “Liberalizm Neden Çöktü” okurlara yalnızca düşüncelerini değil, siyasetle ve siyasi düzenle ilgili en sıkı sıkıya bağlı olunan varsayımları sorgulatmayı amaçlıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Kitaplar Yazarlar Yayınevleri Kitap Türleri En Yeniler E-Kitap Çok Okunanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT