Önder ve Zuhal Focan`la Jazz Mekanları Üzerine...

Jazz müzisyenleri Önder ve Zuhal Focan, Beyoğlu`ndaki mekanları "Jazz Club Nardis"i ve müzik yaşamları anlattılar...

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 15, 2014
Önder ve Zuhal Focan... Biri ülkemizin önde gelen jazz müzisyenlerinden biri, diğeri en prestijli müzik dergilerinden birinin, Jazz Dergisi’ nin, genel yayın yönetmeni. Bence ikisi de muhteşem insanlar ve 29 Ekim 2003`de, “NARDİS” adında, kendileri gibi muhteşem bir jazz kulübü açtılar.
Siz de “ İşte burası benim mekanım. Burada kendimi hiçbir şeye zorunlu hissetmiyorum. Yalnızca iyi müzik dinlemek, eğlenmek, birkaç kadeh içki içmek istiyorum” diyebileceğiniz bir mekan özlemi duyuyorsanız, Nardis’ i tavsiye ederim. Bu kulüp sıcaklığı ile size yaşadığınızı hatırlatacak. Kendinizi Nardis’ de jazzın kollarına bırakın yeter.
Tanımadık yüzler, tanıdık gülüşler ya da tanıdık yüzler, tanımadık gülüşler... Çünkü orası Nardis. Ne demek istediğimi gidince anlayacaksınız...

1- Bu işi hakkıyla yapabilecek, yapsa yapsa onlar yapar dediğimiz, bir jazz kulübü açmasını en beklediğimiz kişilersiniz. Nardis’ in açılışı bizi yuvamıza kavuşturdu sanki. Yıllardır bitmesini beklediğimiz bir kooperatif evi gibi. “Oh, nihayet!...” dedik. Sizler için ne ifade ediyor Nardis?
Gerçek anlamda bir jazz kulübü, çok fazla tür gözetmeksizin jazz eksenli yaratıcı müziğe yer verilen, müzik ve müzisyenin öne çıktığı her performansın bir konser ortamında, ancak kulüp rahatlığında doya doya yaşandığı bir mekan Nardis.
2- Nardis’in çizgisi ne olacak?
Müzikal ekseni mainstream jazz olacak, ancak modern jazz, fusion, etnik jazz`a da yer verilecek, tek bir müzisyen ya da grup yani belirli müzisyenler sahne almayacak. Haftanın bir günü emek sarf olmuş, jazz dışı yaratıcı çalışmalara da yer vermek istiyoruz.
3- Yurtdışından müzisyenler getirmeyi, uluslararası projelere kapı açmayı düşünüyor musunuz?
Ayda en az bir kere yurt dışından bir solist getirip lokal ritm section ile konserler verilmesini sağlayacağız. Ayrıca sponsor bulduğumuz takdirde grup olarak da önemli isimler de Nardis`de sahne alacaklar.
4- Yapmayı tasarladığınız özel projeler ve programlar var mı?
Pori jazz festivali direktörü Nardis ile çok ilgileniyor. Önümüzdeki günlerde de İstanbul`a gelerek görmek istediğini belirtti. Eğer olumlu bulursa Nardis`in Pori şubesi olacak ve Nardis Porİstanbul adı altında müzisyen dönüşümleri sağlanacak ayrıca kulüp festivalleri de düzenlemeyi düşünüyoruz.
5- Bize Nardis’ in dekorasyonu, ses ve ışık sistemleri, dinleyici kapasitesi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Nardis`in dekorasyonunu Beken Mimarlık Gün Beken ve Cengiz Cennetoğlu yaptı. Biliyorsunuz sponsorumuz da Tuborg-Carlsberg. Binanın orijinali harman tuğla. dolayısıyla bu doku bozulmadan modern ve çağdaş çizgilerle ilginç bir bütünlük oluşturuldu. Nardis`in ana fikri rahat bir ortamda jazz müziğinin yapılması ve dinlenmesi olduğu için kulüp içi trafiğinden sahne mümkün olduğunca uzak tutuldu. Ses düzeni ve hacmin akustiği müziği en net ve kayıpsız bir şekilde müzisyen ve dinleyiciye ulaştıracak şekilde tasarlandı. Bu tür mekanlarda insanların en çok şikayet ettiği konu olan havalandırma ve sigara dumanı oldukça iyi çözüldü. Sigara içilmeyen masalar düşünülmesine rağmen ilk akşam bu uygulama yapılmadı ancak içmeyenler de sigara dumanından hiç bir şekilde şikayet etmediler. Sahne ışığı abartılmadan kulübün sıcaklığını yansıtacak şekilde ayarlandı. Nardis`in 120 kişiyi rahat ağırlayabilecek kapasitesi var.
6- Mönü ve fiyatlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?
Giriş ücreti 12 milyon, hafta içi öğrencilere 6 milyon. Pazar akşamları program olmuyor. Mönümüzü Gökçen Adar belirledi. Kendisi çok tanınmış otellerin trainer`ıdır. Mönümüzde fingerfood tabaklarımız var. Ayrıca değişik soslarla servis edilecek bonfile ve tavuk servisimiz olacak. Yine değişik soslu spagettilerimiz ve muhtelif salata ve tatlımız var. Konsept olarak çok çeşitimiz olmayacak ama lezzet konusunda seçkin ve özel olmaya çalışacağız.
7- İstanbul’ da gece dışarı çıkınca trafik ve otopark çok sorun oluyor. Yeterli otopark alanı var mı?
Bu konuda çok şanslı kulüplerden biriyiz kesinlikle diye düşünüyoruz. Nardis`in hemen yanında bir otopark var. Ayrıca Göz hastanesinin karşısındaki otopark da kullanılabilir.
8- Nardis’ e gelmeden önce rezervasyon yaptırmamız gerekiyor mu?
Aslında duruma bağlı tabii, son anda jazz krizi tutanların da atlayıp gelebilecekleri bir yer tabii, çünkü hangi gün aklınıza gelirse hep jazz bulacağınız bir mekan. Hangi gün nerede jazz var sorularına artık son, çünkü Nardis var. Ama sağlamcı olmayı sevenler, oturacakları yeri seçmek isteyenler hemen rezervasyon yaptırsınlar: 0212- 2446327
9- Biraz özel bir soru olacak ama dayanamayıp soracağım. En gıpta edilen çiftlerden birisiniz. Bunun sırrı ne?
Gıpta edilen bir çift olduğumuzu valla bilmiyordum. Bunun sırrı aslında galiba birbirimize acayip saygı duyuyoruz. Anladığım kadarıyla zaman içinde evliliklerde saygı önemini yitiriyor. Onu koruduğunuzda sorun çıksa da (ki çıkmadan olamaz) çözmeniz kolaylaşıyor. Kavga ederken bile hakaret etmeden yapabiliyorsanız bunu problem olmuyor. Tabii kaç kişi karısına beste yapar, onu da bilemiyorum. Bir Charlie Haden var bir de Önder Focan. Ama bu sorulara buraya cevap veren taraf ben olduğum için bir de Önder Focan`a sormak gerek. O da şöyle diyor; tarafların müdahale edip ve baskı kurmayacak kadar birbirine yakın olmasıdır, bu işin sırrı. Umarım bu kadar detay yeterlidir bizi anlatmaya.

Nardis: Galata Kulesi sokak No:14 (Galata Kulesi’nin orada kime sorsanız gösterirler)
RÖPORTAJ: FİLİZ KÜÇÜK

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT