Orient Expressions, yeni albümleri `Divan`ı anlatıyor...

Üç farklı müzisyenin bir araya gelerek kurduğu Orient Expressions ile elektronik müziği ‘Doğu’ ile buluşturan albümleri "Divan" ı ve müzik çalışmalarını sizin için paylaştık...

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 15, 2014
DJ Yakuza (Can Utkan), Cem Yıldız ve Richard Hamer’dan oluşan Orient Expressions’ın bir araya gelmesindeki en büyük etken, kentli müziğin İstanbul’daki yegane sesi ve “tanıştıkları yer” olan Radio Oxi-Gen. Üçlü, Doublemoon etiketiyle çıkan, “Divan” adlı ilk albümlerinde elektronik altyapıyı Türk folk müziği ve enstrümental biçimlerle harmanlayarak geleneksel vurmalı çalgılarla örülmüş çok sesli, ‘jazzy’ bir ton yakalamış. Çok boyutlu seslerin uyum içinde kaynaşabilmelerindeki kilit rol ise projenin ses mühendisliğini üstlenen Murat Uncuoğlu’na ait.

Sizi tanımayan internet ziyaretçileri için bize kendinizden ve müzik yaşantılarınızdan bahseder misiniz?

Orient Expressions 3 + 1 kişiden oluşuyor. DJ YAKUZA, RICHARD HAMER, CEM YILDIZ ve MURAT UNCUOĞLU. DJ Yakuza ve Murat Uncuoğlu elektronik müzik kesiminde faal insanlar. Richard Hamer’ın background’u ağırlıklı olarak caz, Cem Yıldız da Türk Halk Müziği ile uğraşıyor. Dördümüz bir araya gelip ortak bir sound oluşturmaya çalıştık.

Orient Expressions ne zaman ve nasıl doğdu? Şimdiye kadar Orient Expressions olarak hangi çalışmalara katıldınız?

Orient Expressions yaklaşık bir sene önce doğdu. Yaptığımız çalışmalar yurtdışında birkaç toplama albüme girdi. Bunun dışında ise ilk kapsamlı çalışmamız Doublemoon’dan çıkan “Divan” adlı albümümüz oldu.

“Divan” nasıl oluştu ? “Divan”ı yaparken, “doğu-batı sentezi yapacağız” diyerek mi yola çıtınız? Yoksa daha farklı bir şeyler mi düşünmüştünüz?

Aslında Divan’a giren parçaların kaydını ve mixlerini yaparken albüm fikri daha yoktu. Bir fikirden yola çıkıp ona göre müzik yapılmadı. Parçalar kendiliğinden oluştu. Tüm parçalar bittikten sonra tanımlama safhasına geçildi. Başlangıçta hayal ettiğimiz bir müzik vardı onu yakalamaya çalıştık. Ama yola sentez yapalım diye çıkılmadı.

Bize iç farklı müzisyenin biraraya geldiği “Divan” albümünü anlatır mısınız? Kimlerle çalıştınız? Parçalar nasıl yapıldı?

Divan’da çok sayıda konuk müzisyen ve vokalist ile birlikte çalıştık. Her sanatçı Divan’a ayrı bir renk kattı. Tüm parçalar ortak bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı ve herkesin her parçaya kattığı unsurlar oldu.

Türkiye’nin en ünlü Türk Halk Müziği sanatçılarından Sabahat Akkiraz da Divan’da şarkı söylüyor. Peki, Akkiraz bu projeye nasıl katıldı?

Sabahat Akkiraz’ın albüme katılmasındaki en büyük pay Cem Yıldız’ın. Bitirdiğimiz birkaç parçayı dinletti ve “bizim albümde bir parça söylemek ister misiniz ?” diye sordu. Kendisi de kabul etti. Bu bizim için çok heyecan verici bir durum oldu tabiki.

Dinleyicilerin albüme reaksiyonu nasıl oldu?

Şu ana kadar aldığımız tepkilerin hepsi çok iyi.

Peki profesyonel müzisyenlerin ve müzik eleştirmenlerinin yaklaşımı?

Dinleyicilerden aldığımız tepkiler doğrultusunda onlar da iyi.

Orient Expressions olarak birlikte çalışmaya devam edecek misiniz?

Şu anda ikinci albümün çalışmalarına başladık bile...

Divan, elektronik müzik temellerine dayalı bir albüm. Türkiye’de elektronik müzik ve bu türe olan ilgi nasıl?

Türkiye’de elektronik müzik hızla gelişiyor. Teknolojinin fiyatı da ulaşımı da kolaylaştığı için biz geleceğe çok umutlu bakıyoruz.

Yeni projeler var mı?

Hepimiz şu anda çalışmalarını sürdürdüğümüz ikinci albüme ve canlı performanslarımıza odaklandık.

Albüm hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT