Psikolog Derya Öztürk NLP ve MHT Üzerine Sohbet - 1

Mind & Heart Academy genel müdürü Psikolog Derya Öztürk ile, 21. yüzyıl başarı biliminin yeni teknolojisi NLP ve MHT hakkında sohbet ettik...

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 15, 2014

Mind & Heart Academy hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mind & Heart Academy, kişisel gelişim, etkili iletişim ve Nöro-Linguistik Programlama (NLP) gibi konularda uzman ve tanınan eğitimcilerle profesyonel hizmet veriyor. Üç yabancı ve dört Türk eğitmen tarafından verilen seminerlerde simultane çeviri de yapılıyor. Kısacası Mind & Heart Academy, gerçek yaşam amacını keşfetmek ve potansiyellerini gerçekleştirmek isteyen kişilere sevgi ve bilgelik ışığında yeni yaşam yolları sunuyor.

NLP nedir?

Nöro-Linguistik Programlama (NLP) 1970`li yılların başında matematikçi, bilgisayar uzmanı ve gestalt terapisti Dr.Richard Bandler ve dilbilimci Dr. John Grinder tarafından ABD`de geliştirilmiş bir davranış bilimi ve değişim teknolojisi.

21. yüzyılın başarı biliminin yeni teknolojisi olan NLP, mükemmelliğin sanatıdır. NLP, bireylerin istediklerini elde etmesine imkan veren bir düşünce, uygulama ve davranış tarzıdır. NLP, sonuçlarla ilgilidir ve sahip olduğu sistemler yardımıyla, istenmeyen durumlardan arzu edilen durumlara yapılan bir yolculuğu sonuçlandırır.

NLP’yi kelime anlamıyla üç aşamada ele alabiliriz. Beyin (nöro); çünkü ortaya koyduğumuz her davranış ve düşüncenin kaynağı sinir (beyin) sistemimizdir. Duyu organlarımızla algıladığımız mesajları beynimizde nasıl işliyoruz ve bu mesajlar bizim davranışlarımızı nasıl oluşturuyor? Beyin ve vücut mükemmel bir sistem ve aralarındaki ilişki NLP’nin temelini oluşturmaktadır.

Dil (linguistik); çünkü duyu organlarımızla aldığımız mesajlar, sinir sistemimiz için bir dil teşkil ediyor ve bundan dolayı deneyimlerimizi sözcükler ve seslerle anlamlandırıyoruz.

Programlama; çünkü her davranışımız bir tür yapı ve kalıp içerisinde oluşuyor. Sahip olduğumuz duygu, düşünce ve davranışlar bu programlara göre anlam kazanıyor. Her bilgisayarın bir yazılım programı olduğu gibi insanların da davranışlarının özünde bir program var. Eğer program değişirse davranışlar da kendiliğinden değişebilmektedir.

İşletmeler ve çalışanlar NLP’den ne gibi faydalar sağlayabilirler?

NLP, iş dünyasında pek çok alanda kişilerin gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmak üzere kullanılıyor. İş dünyasında NLP’nin kullanıldığı alan başlıkları aşağıdaki şekilde sıralanıyor:
NLP ile Satış ve Pazarlama stratejileri
NLP ile iletişim teknikleri
Takım iletişimi ve takım ruhunun yükselmesi.
Çalışanlarla iletişim
NLP ile liderlik
Stratejiler,çözümü ve çoğaltılması
Bir bütün olarak öğrenen organizasyonların geliştirilmesi.
Duruma göre stratejileri kullanmak.
Motivasyon stratejileri
Karar stratejileri
Yaratıcılık stratejileri
Doğru kararların modellenmesi
Başarılı yöneticilerin modellenmesi
Yönetim, satış, pazarlama konusunda ikna kalıpları uygulamaları
Bilinçaltı satış, ikna ve sunum teknikleri.
Coaching

NLP bir davranış biçimi. Bu davranış biçiminin öğrenilmesi için en az ne kadarlık bir eğitim süreci gerekiyor?

NLP eğitimleri 3 bölüm halinde veriliyor:
NLP Business (İş dünyası)
NLP Pratisyen (NLP teknikleri) ve NLP Master Pratisyen(NLP teknikleri ileri düzey)
NLP Trainer (eğitmenler eğitimi)
Eğitimlerde öncelikle teknikler anlatılıyor, anlatılan teknikler demolar ve çeşitli egzersizlerle katılımcılara uygulanıyor ve uygulatılıyor. Eğitmenlerimiz ve asistanları tüm uygulamalarda hazır bulunuyor. Bu şekilde katılımcılar NLP’ye tamamen hakim hale getiriliyor ve gerek kendi üzerlerinde gerekse başkaları üzerinde bu teknikleri uygulayabilecek düzeye erişiyorlar. Terapi ve eğitmen olarak çalışacaklar dışındaki katılımcıların sadece NLP Business ya da NLP pratisyen ve master pratisyen eğitimlerine katılmaları yeterli.

NLP’den en yüksek faydayı sağlamakta bireye düşenler neler? Nasıl bir yol izlenmeli?

Eğitimler, çoğunlukla uygulamaya dayalı. Bu nedenle, değişim ve eğitimi içselleştirme süreci eğitim esnasında başlıyor. Bireye düşen sadece gerçekten yaşamlarında “Neleri, nasıl daha iyi yapabilirim?” sorusunu kendilerine sormalarıdır. Dolayısıyla mevcut durumu ve arzulanan durumu katılımcıların net bir şekilde belirlemeleri çok önemli. Çünkü arzulanan duruma ulaşmak NLP teknikleri ile son derece hızlı ve kolay.

Eğitim sonrasında da, kişilerin önce kendi yaşamlarında ve iş hayatlarında öğrendiklerini uygulamaya devam etmeleri gerekiyor. NLP, bir meraklılık tutumu ve kişilerin yaşamlarının her alanına uyarlanabilir. Bireyler, spesifik olarak istedikleri her alanda NLP tekniklerin kolaylıkla günlük yaşamlarında uygulayabilirler ve hedeflerine başarılı bir şekilde ve kolaylıkla ulaşabilirler. Başarının sırrı değişim esnekliğimizdir. Çünkü NLP “Başarısızlık yoktur sadece geribildirim vardır” ilkesini esas almaktadır. Katılımcılardan beklenen, NLP’yi uygulama konusundaki esneklikleri ve kararlı bir tutum içinde olmalarıdır. Eğitimlerde katılımcılardan beklenen hedeflerine ulaşmak ve mevcut potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için tutkulu olmalarıdır.

Eğitimde nasıl bir süre izleniyor?

Pratisyen ve master pratisyen eğitimleri 7 günlük blok ya da hafta sonu grupları şeklinde veriliyor. Trainer (eğitmenler eğitimi) ise 20 günlük bir eğitimdir. Eğitimler sabah saat dokuzda başlayıp akşam altıda sona eriyor.

Röportajın devamı içi tıklayın

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT