Cafe Crown Cafe Fly Inn AVM Florya

Mutfak Türü: Uluslararası Mutfak, CAFE

Adres: Şenlikköy Mah. Harman Sok. No:48 Fly Inn AVM Florya Küçükçekmece İstanbul

Telefon: 0212 663 89 16

Faks: 0212 663 89 12

Web: http://www.cafecrown-cafe.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012
Kaffa`dan Kahveye
Bir anlatıya göre, kahve 11. yüzyilin ilk yarısında, Habeşistan topraklarında Kaldi isimli bir çoban tarafından keşfedildi. Kaldi, keçilerinin bir çalının meyvelerini yedikten sonra daha hareketli olduklarını gözlemleyince meyveleri kendisi de denedi. Meyveler çobana da beklenmedik bir enerji verince, bu meyvelerin marifeti kısa sürede tüm bölgeye yayıldı ve meyveler o bölgenin adıyla anılmaya başlandı: Kaffa. Ünü Arap tüccarlar tarafından da duyulan kahve çekirdekleri, ticaret yollarıyla Arap Yarımadası’na geldi. İlk defa Yemen’de ekildi, kahve bahçeleri kuruldu.

Kahve Türklerle buluşuyor...
Tüccarlar ve gemiciler tarafından Avrupa’ya yayılan kahve tanelerini, İstanbul’a 16. yüzyılın ortalarında Yemen Valisi Özdemir Paşa tanıttı. İlk defa İstanbul’da kahve taneleri açık ateşte kavrulup, öğütüldü; öğütülen kahve; su ile kaynatıldı ve yeni bir içim şekli olarak fincanlardaki yerini aldı. Günümüzde içtiğimiz espresso ve filtre kahvenin atası o günlerde yapılan Türk Kahvesi`ydi.

16. yüzyılın ortalarında kahve Mısır, Suriye, İran ve Osmanlı topraklarında içiliyordu. Dünyadaki ilk kahvehane bu dönemde; “Kiva” adıyla 1554 yılında İstanbul’ da açıldı ve böylece kahvehane kültürü yayılmaya başladı. Istanbul’da açılan bu ilk kahvehanenin ardından, tüm Avrupa’da benzer yerler açılmaya başladı. 17. yüzyılın ilk yarısında İtalya’nın liman kentlerinde bulunan kahve, hala ticari bir mal değilken, 1650 yılında çaya olan düşkünlükleriyle tanınan İngilizler`in fincanlarındaydı.

İngiltere’deki ilk kahvehanenin Yakup isimli bir Türk Yahudi tarafından açıldığını biliyor muydunuz? XIV. Louis zamanında Fransız Sosyetesi kahve ile tanıştı.Fransa’ya kahveyi ikram eden ilk kişi de Osmanlı’nın 1669 yılındaki Fransa Büyükelçisi`ydi. 1683 yılında kahve Viyana’ya ulaştı. Viyana topraklarına ilk kahve Yeniçeriler tarafından götürülmüştü. Yeniçeriler, meşhur Viyana Kuşatması sırasında yanlarında getirdikleri kahveleri Viyana’da bırakmışlardı. 17. yüzyılın sonunda kahve bütün Avrupa’ya yayılmıştı. Fransızlar’ın Amerika’ya kahveyi götürmesiyle 1727 yılında Brezilya’da kahve üretimi başladı.

Park Yeri Var

Kredi Kartı: Bütün Kartlar Gecerli

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Kafe Bar Restoran Haberler Yemek Tarifleri Popüler Mekanlar Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT