Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman

Sinema Film Arşivi Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman
Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman

Orjinal Adı: Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman

Vizyon Tarihi: Bilinmeyen Tarih

Yönetmen: Atilla Akarsu

Film Türü: Dram, Tarihi

Senaryo: Atilla Akarsu.
Yapımcı: Atilla Akarsu, Zafer Karakılıç.
Oyuncular: Reha Beyoğlu, Orhan Kılıç, Mehmet Tokat, Özcan Varaylı.
Dağıtım: Özen Film.

Orjinal Sitesi: http://www.topalosmansinemafilmi.com

Paylaş:

2 Yorum:

istanbul.net.tr Belirsiz..
Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman

Vizyon Tarihi: 12 Nisan 2013

1883 yılında Giresun'da doğan Topal Osman babası askerlik yapmaması için devlete altın olarak bedel vermesine rağmen gönüllü olarak Balkan savaşına katılır. Bu savaşta dizine isabet eden şarapnel parçası ile bacağı sakat kalır ve Topal Osman lakabını alır. 1. Dünya Savaşında gönüllülerden bir birlik kurar ve Kafkas Cephesindeki çarpışmalara katılır. İzmir'in 15 Mayıs 1919'da Yunanlılarca işgal edilmesinin hemen ardından yine kendisinin kurduğu gönüllü birliklerle Karadeniz bölgesindeki Rum çetelerine karşı mücadele eder.

Atatürk'e bir kaç suikast girişimi olunca Ankara'ya çağrılır ve bizzat Atatürk'ün korumalığını yapar. Aynı zamanda Kasım

1920'de Muhafız Kıtası komutanlığına getirilir. 47. Alay komutanı olarak katıldığı Sakarya Savaşında olağanüstü başarılar gösterir. TBMM'de II. Grup olarak bilinen muhalefet grubunun önderlerinden Trabzon milletvekili Ali Şükrü Beyi, Mustafa Kemal'e karşı sert muhalefet izlediği gerekçesiyle 27 Mart 1923'de öldürüğü iddia edilir. Artık Topal Osman için Ankara günleri çok zordur.

Cumhuriyetin ilk meclis dönemini ve 2. meclis dönemine geçişin sıkıntılı dönemi Topal Osman ve Atatürk ekseninde anlatan film dönemin derin devlet olgusunun da bir resmini çekmektedir.

Film dönemin bıçak sırtı ve çok tartışılan olaylarına ışık tutmaktadır. Gün gelecek tarihin gizli hiç bir sayfası kalmayacak diyen film siyasi tarihimize hiç ele alınmayan bir yönüyle bakmaktadır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Merakla beklediğim bir film
çok güzel bir film beğeniyle seyrettim
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

En Yeniler Vizyondakiler Pek Yakında Sinema Salonları Top 10 Film Arşivi Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT