Asya Dinleri

Tarihler: 08 Ocak 2022 Cumartesi ~ 08 Ocak 2022 Cumartesi 08 Ocak 2022 20:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 600.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 8, 2022 ~ Oca 8, 2022
Budizm, Hinduizm ve Jainizm ilgili merak ettiğin her şeyi bir çırpıda Sanat Tarihçi Atilla Tuna’dan dinle.

Asya kıtasının en yaygın dileri Budizm, Hinduizm, Jainism, Konfüçyünizm, Taozim, Sihizm ve Şintoizm’dir. Dünyada bu dinlere inana kişi sayısı 2 milyar  civarındadır. Dinlerin ortaya çıkışından gelişimine ve bulunduğu coğrafyalara yayılma öykülerini, tarihsel verilerle birlikte öğreniyorsun. Kurucularını, öğretilerini, kutsal metinlerini, kurallarını, inançlarını, ibadetlerini, dualarını, simgelerini, liderlerini ve uygulamalarını Sanat Tarihçi Atilla Tuna’dan bir çırpıda öğren.

Eğitmen: Atilla Tuna

Bu Eğitime Neden Katılmalısın?
Budizm, Hinduizm, Jainism, tarihini ve inanç esaslarını dinlerken görseller ve haritalar eşliğinde zamanda yolculuğa çıkıyorsun.

Bu Eğitimde Neler Öğreneceksin?
● Budizm, Hinduizm, Jainism’in tarihi
● Tarihleri ve öğretileri
● Kurucuları
● Tanrıları
● Kutsal metinleri
● İbadetleri
● Simgeleri
● İbadetleri
● Tapınak mimarileri
● Öğretileri
● Heykel Sanatı
● Bayramlar, törenler, ritüeller
● Günümüzde bu dinlerin uygulamaları

Bu Kursta Kazanacağın Yetkinlikler
Dinler Tarihi, Din, Tarih

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Eğitim Nasıl Verilecek?
● Bu eğitimin süresi 4 ayrı günde olmak üzere hafta bir gün toplamda 8 saat olarak gerçekleştirilecektir. Kursun süresi 4 haftadır.
● Derslikler 24 kişiyle sınırlıdır
● Ders süresi 2 saattir. Her dersin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır
● Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırman gerekmektedir.
● Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
● Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
● Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
● Derse kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

Eğitim İle İlgili Diğer Bilgiler

● Kursun süresi 4 haftadır. Her ders süresi 2 saattir.
● Başlangıç tarihi 8 Ocak 2022, bitiş tarihi 29 Ocak 2022’dir.


MÜFREDAT
Müfredat Başlıkları

Ders 1:
Hinduizm: Hinduizmin kökenleri, Şiva: yokedici tanrı; Mahadevi: Ana Tanrıça; Vişnu: koruyucu tanrı; Lakhsmi, Brahma, Ganeş, Rama, Krişna ve diğer kutsallar, Kutsal Metinler, Ramayana destanı, Hindu ibadeti, Hindu tapınağı, Hindu haccı, Varanasi, Mokşa’ya giden yollar, Festivaller, Hint kozmolojisi ve Sri Yantra, Çakra üçgenler.

Ders 2:
Jainizm: Jainizmin ortaya çıkması, mezhepler, beş üstün varlık: arhatlar, siddhalar, ruhbanlar, öğretmenler ve keşişler; siddhachakra, Mahavira’nın yaşamı, kozmoloji, Jumbudvipa, Tanrı Bahubali; Çilecilik: Tirthankara, Digambara ve Şvetambara, Sih Tapınağı ve imgelere tapınım.

Ders 3:
Budizm 1: Buddha’nın doğumu, Tarhisel Buddha, Aydınlanma Ağacı, ilk öğrencileri, Dört Yüce Gerçek, Mara’ya karşı kazanılan zafer, Budha’nın ayndınlanma sonrası yaşamı, Buddha’nın ölümü ve Nirvana, formları: Mahayana Budizmi, Theravada Budizmi; Buddha imgeleri: lotus tacı üzerindeki Budha, ayakta duran Buddha, heykellerdeki sembolizm; Buddha’nın kutsal emanetleri, stupalar, tapınaklar.

Ders 4:
Budizm 2: Budizmin adanmışları: manastırlar ve keşişler; Budist kozmoloji, “Varolmanın altı alanı”, Mandala Sunusu, Yaşam Çarkı, Sutralar: kutsal metinler, Göksel varlıklar: Beyaz Tara, Siyah Manjusri, Bodhisatvalar, onbir başlı göksel varlık, Bodhisatva Avalokiteshvara; Budizm’in yayılması, Budizmin hac yolları; Çin Budizmi, Japon Busizmi, Budizm’de çay töreninin önemi, Zen Budizmi, Zen Manastırları, Tantrik Budizm, Kalacakra Tantrasının Mandalası, birçok Buddha’ya inanış, Tantra ustaları.


EĞİTMEN
Sanat Tarihçi ATİLLA TUNA

Üsküp [Makedonya) 'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü' nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi' nde devam etti. İngilizce, Makedonca, Sırpça ve Hırvatça dillerinde profesyonel turist rehberidir. 1997 yılında Antonina Turizm. 2008'de Istanbul Walks ve 2017 yılında da Tehran Daily Tours olmak üzere turizm faaliyetlerinde bulunan üç ayrı seyahat acentesini kurmuş ve halen bu şirketlerin Genel Müdürlüklerini yapmaktadır. İstanbul şehrinin kültürel ve mimari mirasını korumak için 2002 yılında kurulan Şehristanbul Derneği'nin kurucu başkanıdır. TÜRSAB Boğaz BYK [2003-2005] üyeliği yapmıştır. ll.. ve 15. Galata Şenliği'nin ve 1. Uluslararası Galata Festivali "Galata Fest" in direktörlüğünü yapmıştır. İstanbul Balık Festivali'nin festival direktörüdür. Beyoğlu Turizm Geliştirme Platformu [2003-2004] üyeliği yapmıştır. Turizme yeni bakış açıları getiren Nostaljik Dolmuş. Hazine Avı. Kutu Avı gibi projeleri hayata geçirdi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyesi, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Rehberler Odası, Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği, Rumeli Yöneticiler ve İşadamları Derneği [RUYİAD], Teşvikiye Rotary Kulübü üyesidir. İstanbul Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu başkanıdır. “Bursa Yeni Kaplıca - Bursa'da Yeni Kaplıca Hamamı" başlıklı bilimsel bir kitabı ve çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makaleleri vardır. 128 ülkeye seyahat etmiş ve 90 ülkede yerel rehber olmaksızın rehberlik yapabilmektedir.Cumhuriyet, Söz, Radikal Seyahat, Hürriyet Seyahat gibi Türkiye'nin en prestijli gazete ve dergilerinde çeşitli makaleleri bulunmaktadır. IZ TV'de [Digiturk] 17 seyahat belgeseli hazırladı ve sundu. İstanbul'da günlük Nova Makedonija ve Birlik Makedonya gazetelerine muhabirlik yaptı.Sibel Tuna ile evli ve Ekin Celal, Ozan ve Bulut adlarında üç çocuk babasıdır.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT