Dışavurumcu Sanat Yoluyla

Tarihler: 12 Haziran 2021 Cumartesi ~ 12 Haziran 2021 Cumartesi 12 Haziran 2021 17:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: Online - 200.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 12, 2021 ~ Haz 12, 2021
Dışavurumcu Sanat Yoluyla Kaynaklarımızı Harekete Geçirmek atölyesi, 2 oturum olarak 12 ve 19 Haziran 2021 tarihlerinde 17:00 - 19:00 saatleri arasında Aylin Vartanyan Dilaver ile online ve canlı olarak Zoom platformu aracılığyla sizlerle.

Kolaylaştırıcı: Aylin Vartanyan Dilaver


Dışavurumcu Sanat Yaklaşımı Nedir?

Dışavurumcu Sanat 1980 yıllarında bir terapi alanı olarak başlamış ve 90’lı yıllarda Amerika’da Lesley Universitesi’nde ve daha sonra İsviçre’de European Graduate School’da geliştirilmiştir. Bu alan daha sonraları Eğitim ve Sosyal Dönüşüm disiplinlerinde da etkili olarak uygulanmaya başlamıştır. Kişilerin ve toplulukların kendilerini dönüştürme gücünün ancak kendilerinde olduğunu varsayan bu yaklaşım, sanatlararası (resim, müzik, şiir, drama, heykel, dans vb.) çalışma yöntemini merkezine alarak katılımcıların güvenli bir ortamda arzu ettikleri dönüşümü keşfetmeleri için bir estetik alan açılmasının gerekliliğini savunur. 

Atölyenin İçeriği

Hayatı yaşama talimatları:

Dikkatini ver.
Şaşır.
Gördüklerini anlat

Mary Oliver

Mary Oliver’in şiirinde tasvir sanatsal bir üretim sürecini en basit şekliyle anlatır ve hayata bir sanatçının gözüyle bakabilmenin tarifini duru bir dille paylaşır. Dışavurumcu sanat anlayışına göre herkes sanatsal bir üretim yapabilir. Odağımızı ve duyarlılığımızı yüksek tutarak bir sanat eserine şekil verdiğimizde kendi iç dünyamıza da şekil verebilme gücümüzün farkına varırız. Bu süreç iç kaynaklarımızla bağ kurmamızı sağlar ve onları harekete geçirmemize de alan açar.

Bu atölyede dans ederek, resim çizerek ve şiir yazarak sanatlararası bir yolculuğa çıkacağız. Atölye süresince gündelik hayat akışımızı bir süreliğine askıya alıp hayalimizdeki imgeleri bazen çizimlerimizle bazen şiir ve dansla görünür hale getireceğiz. Atölyenin sonunda ürettiğimiz sanat eseri üzerinden içinden geçtiğimiz günlerde yaşadığımız zorlayıcı bir deneyime taze bir bakış açısıyla bakma fırsatını da bulacağız. 

Malzemeler: A4 veya resim kâğıdı, pastel veya kuru boya, katılımcıların rahat hissedebilecekleri ve kameralarını açabilecekleri bir ortam. 

NOT: Bu atölye bir terapi hizmeti vermek amacıyla hazırlanmamıştır ancak sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücüne atölye boyunca tanıklık edilecektir. Katılımcıların rahat hareket etmelerine izin verecek kıyafetlerle katılımı önerilir. 


Aylin Vartanyan Dilaver

Columbia Üniversitesi Alman Edebiyatı Bölümü’nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamlamıştır. European Graduate School’da Dışavurumcu Sanat ve Sosyal Dönüşüm alanında doktora eğitimine devam etmektedir. 1994 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmakta; 2006’dan beri ise Barış Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin aktif bir üyesi olarak konferanslar organize etmekte, eğitim malzemeleri hazırlamakta, öğrenciler, eğitmenler, danışmanlar, STK çalışanları ve gençlerle çatışmaları dışavurumcu sanat ve Augusto Boal’ın Ezilenlerin Tiyatrosu yaklaşımlarıyla dönüştürme üzerine atölyeler yapmaktadır. 

* Yaratıcılık, İlham, İmgelem Çalışmaları’nın geliri Tiyatro Boyalı Kuş'un yeni prodüksiyonuna aktarılacaktır.

- Biletinizi aldıktan sonra kaydınızı yapabilmemiz, size seminerle ilgili ön bilgileri ve Zoom bağlantısını gönderebilmemiz için adınızı, soyadınızı ve referans numaranızı belirttiğiniz bir e-postayı atolye.tiyatroboyalikus@gmail.com adresine göndermeniz gerekmektedir.- Etkinlik, 2 oturum olacaktır. 12 ve 19 Haziran 2021 tarihlerinde 17:00 - 19:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.- Etkinlik, online - canlı olarak Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecektir.- Yayınları bilgisayar, tablet ya da telefonunuzdan izleyebilirsiniz.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak etkinliğe katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle etkinliğe zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT