Kahve: Efsunlu İçeceğin Yolculuğu

Tarihler: 20 Ocak 2022 Perşembe ~ 20 Ocak 2022 Perşembe 20 Ocak 2022 20:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 105.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 20, 2022 ~ Oca 20, 2022
Kahvenin kokusunu tarihiyle keşfetmeye ne dersiniz? Kahve hiç şüphesiz günümüz dünyasında hepimizin tükettiği bir keyif içeceği. Bu efsunlu tat ve koku ile hazırlanışı yüzyıllar içinde farklılaşsa da topluma zamanla önemli bir alışkanlık kazandırdı.

Kahvenin ortaya çıkmasından sonraki yüz yıllarca süren yolculuğunu ayrıntılı bir şekilde inceliyoruz. İstanbul’a gelmesinden sonra hüsnükabul gören kahve, Osmanlı’nın geniş coğrafyasında farklı isimlerle anılsa da yapım tarzından dolayı Türk Kahvesi kültürü genel kabul görmüştür. Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere kahvenin yayılması ile ortaya çıkan kahve türleri, farklı yapım usulleri ve çeşitli içimler ile kahve hem kişisel bir keyif hem de evrensel kabul görmüştür. İki saat sürecek sürükleyici bir anlatımda “Kahvenin Yolculuğunu” Tarihçi Memet Ekinci’den dinliyoruz.

Konuşmacı: Tarihçi MEMET EKİNCİ

Bu konferansa neden katılmalısın?
Kahvenin ortaya çıkışı, gelişmesi, tarihçesi, türleri, yapımı, çeşitleri ile ilgili öğrenmek isteyeceğin her şey bu konferansta konuşulacak.
Bu konferansta neler öğreneceksin?
Kahvenin ilk ortaya çıkışını efsaneleri ve tarihini öğreneceksin
Kahvenin etimolojisi ve kahve ağacının yetiştiği yer arasındaki bağlantıyı öğreneceksin
Kahve ilk nasıl pişirildi, sadece sıvı olarak mı tüketildi yoksa farklı pişirme yöntemleri de var mıydı?
Kahve tüm dünyaya nasıl yayıldı, kimler kahvenin yolculuğunda onun yanındaydı?
Dünyada kahve ihracatında önde olan ülke hangisi ve bu ülkeye kahve ağacını kimlerin götürdüğünü öğren.
Yer yüzündeki farklı kahve ağaçlarını ve kahve çeşitlerini keşfet.
Türk Kahvesi sadece bir pişirme yöntemi mi yoksa başından sonuna kadar bir sürecin adı mı? Kahve kültürleri arasındaki yerini nedir?
Kahvenin küresel ekonomideki payı nedir?

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
Kayıt Yaptırma Koşulları
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

KONFERANSIN KONUŞMA AKIŞI
Kahve adı nereden geliyor?
Kahve Ağaç Türleri
Yemen ve Habeşistan
Kahvenin keşfi nasıl oldu?
Kahve ilk nasıl pişirildi ve tüketildi?
Kahve Sufi şarabına nasıl dönüştü?
Kahvenin dünyaya yolculuğu
Kimler kahveyi diğer kıtalara götürdü?
Osmanlı Devletine kahve ne zaman geldi?
Türk Kahvesi Kültürünün oluşumu
Osmanlıda kahve ile ortaya çıkan mekan; Kahvehane
Kahvehane yasakları ve IV. Murat Dönemi
Kahve Falı
II. Viyana Seferi ve Kahvenin Avrupa Macerası
Fincanda mı yoksa kupada mı? Kahvenin kapital bir metaya dönüşümü
Dünyada kahve çeşitleri
Meşhur kahveler ve üretici ülkeler

KONUŞMACI
Tarihçi MEMET EKİNCİ

ODTÜ Tarih Bölümü'nden mezun olduktan sonra Dolmabahçe Sarayı'nda İngilizce rehberlikle başladığı müzecilik kariyerine; saray gezi koordinatörü, müze eğitim birimi sorumlusu, müze amiri olarak devam etmiş, 2012 yılında Beylerbeyi Saray Müdürü olarak görevlendirilmiş ve yaklaşık beş yıl bu tarihi yapıda çalışmalarını sürdürmüştür. Şu anda Filizi Köşk Sosyal Tesis Sorumlusu olarak görevine devam eden Memet Bey, müzecilik çalışmaları sürecinde “Dolmabahçe Sarayı’nın 150. Yılı Sempozyumu” çalışmalarında, “Saray Konferansları” düzenleme ekibinde, Milli Saraylara bağlı tarihi yapıların farklı dillerde tanıtımı için düzenlenen elektronik rehberlik sisteminin hazırlanmasında ve MS Bülten yayın çalışmalarında aktif olarak çalışmıştır. Ayrıca günümüzde farklı yerlerde bulunan Beylerbeyi Sarayı heykellerinin geri kazandırılması için yapılan çalışmaları yürütmüştür.

Genel olarak “Osmanlı Tarihi”, “19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisinde Saraylar, Köşkler ve Kasırlar”, “Osmanlı İktisat Tarihi ve Esnaf Teşkilatı”, “Mübadele”, “Balkan Savaşları”, “Osmanlı - Almanya İlişkileri ve Bağdat Demiryolu Projesi”, “İtalya ve Rönesans”, “Osmanlı’da Kahve Kültürü ve Kahvehanelerin Toplumsal Etkileri”, “Osmanlı Sanatı ve Heykel”, “İstanbul, Edirne, Bursa, Erzurum, Bayburt, Doğu Karadeniz ve Kars Kent ve Kültür Tarihi”, ve “Son Dönem Osmanlıda Ermeni Meselesi” üzerine çeşitli çalışma ve makaleleri bulunmaktadır. Pandemi sürecinde Antonina Online Mektep ile “Byzantion’dan Konstantinopolis’e İstanbul Tarihi Serisinde; İstanbul’un Kuruluşu, İstanbul ve Hıristiyanlık, İstanbul ve Bizans, İstanbul ve Fetih, İstanbul ve Sanat”, “19 Mayıs: Umuda Yolculuğun Hikayesi” konularında online olarak seminerler veren deneyimli rehberimiz Memet Ekinci, evli ve Efe isminde dünyalar tatlısı bir oğlu vardır.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Dans Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT