Sanat Nasıl Doğar: Edebiyat

Tarihler: 17 Ekim 2019 Perşembe ~ 17 Ekim 2019 Perşembe 17 Ekim 2019 20:00

Yer: Gedik Sanat

Ücret: Numarasız - 56.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 17, 2019 ~ Eki 17, 2019
"Sanat Nasıl Doğar: Edebiyat" semineri, Gedik Sanat'ta sizlerle...

"Yıldızlara ilk ad veren atalarımız/ninelerimiz ilk hikâyecilerdir." J. Berger

Hikaye, yeryüzünde insanlık tarihiyle eşit, en eski söz sanatıdır. 

Hikaye, edebiyat sanatının rahmidir; edebiyat, bütün sanatların anasıdır.

Hikâye etmek ve hikâye dinlemek, insanlığın kendini ve hayatı anlamak için daima kullandığı en etkin iletişim aracı olmuştur ve hep olacaktır. Çünkü hepimizin bir hikâyesi vardır ve her hikâyenin içinden bir ders çıkartır, ondan empatiyi (duygudaşlığı) öğrenir ve hayatı anlarız.Hikâyelerimiz bizi birbirimize bağlar. Hikâyeler, iletişimimizin en anlamlı ve güçlü yoludur.

İlk çağlardaki mağara resimlerinden ateş başındaki Şaman’ın dualarına, bütün kutsal inançların anlatılarında hikâye vardır; dersin, ibretin, öğüdün ve doğruluğun yolu hep hikâyelerle anlatılır.Ezop ve Homer’den Shakespeare ve Cervantes’e, Dede Korkut’tan Şahmeran’a, Karagöz ve Hacıvat’tan Binbir Gece’ye, Mevlâna’dan Evliya Çelebi’ye, Gılgamış’tan İlyada’ya, Kalevela’dan Deli Dumrul’a, Yüzüklerin Efendisi’nden Star Wars'a (Yıldız Savaşları), Batı’da ve Doğu’da birbirine kardeş hikâyeleri dinlemeye, okumaya ve izlemeye doyamayışımız bu nedenlerlendir.“Yıldızlara ilk ad veren atalarımız/ninelerimiz ilk hikâyecilerdir.” diyen önemli yazar John Berger’dan, “ilk fileyi-çuvalı ören kadınlar uygarlığın kurucuları ve ilk hikâyenin mucidilerdir” diyen muhteşem yazar Ursula Le Guin’e, "Kırmızı Başlıklı Kızı yiyen kurdun midesi o gün boş ve karanlıktı” diyerek bizi baştan uyaran değerli Margaret Atwood’a, “Ölmeye Yatan Aysel”den (Adalet Ağaoğlu), Yenişehir’de Bir Öğle Vakti bir ağacın kesilişini izlerken hayatı kavrayan Elâ’ya (Sevgi Soysal), Madam Bovary’den (Flaubert) Anna Karanina’ya (Tolstoy) hikâyenin yolculuğunu hikâye eden bir seminerdir bu.

20:00 - 21:30

- Katılım 30 kişiyle sınırlıdır.- Alınan etkinliğin iptali ve değişikliği yapılamamaktadır.- Biletler tek kişiliktir. - Gedik Sanat, dilediği zaman ve önceden hiçbir uyarı yayınlamaksızın tüm bilgilerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.- Etkinlik günü biletinizi yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT