Sinematerapi: Aldatma

Tarihler: 21 Şubat 2018 Çarşamba ~ 21 Şubat 2018 Çarşamba 21 Şubat 2018 20:00

Yer: Zorlu PSM, Sky Lounge

Ücret: 1. Kategori - 150.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 21, 2018 ~ Şub 21, 2018
Sinematerapi: Aldatma etkinliği Zorlu PSM, Sky Lounge'ta...

Sinematerapi:
Aldatma

Atölye, Zorlu PSM ve Human Art iş birliğiyle gerçekleşmektedir. 

Eğitmen: Psikoterapist
Şule Öncü 
Sinematerapi Atölyesi, film izleme hazzıyla içgörü ve farkındalık kazandıran psikolojik yorumları bir araya getiren, iyileştirici bir öğrenme ve gelişim platformudur. İlişkilerimizin kaderini belirleyen temaların ele alındığı seminerlerden oluşur. 

Atölye; kendini ve ötekileri daha iyi anlamak, ilişkilerindeki aksaklıkları gidermek,sorunlarına farklı bakış açılarıyla bakabilmek ve çözüm üretebilmek, gündelik ve varoluşsal zorluklara karşı daha esnek ve dayanıklı olmak, bireysel potansiyelini gerçekleştirmek,hayatını anlamlandırmak ve yaşamını renklendirmek isteyen yetişkin bireyler içindir.

18 yaşını doldurmuş, her meslekten bireyler katılabilir. Çiftlerin ve ailelerin birlikte katılımları mümkün ve uygundur. 

Her atölye oturumunda ele alınan temayla birebir örtüşen beş ila yedi filmden sahneler izlenir. Her sahnenin ardından Şule Öncü, psikoterapi birikimi ve deneyimi çerçevesinde sahneyi yorumlar: Filmdeki bireyler ne istiyorlar, ihtiyaçları ne, kendilerinden ve birbirlerinden ne yapmaya çalışıyorlar, dirençleri ne yönde, bireylerdeki ve ilişkideki sorun nerede, nasıl daha iyi olabilir.Filmi bu hatlar üzerinden okuyarak; bir durumu, sorunu ya da ilişkiyi anlamaya ve baş etmeye çalışırken neye, nasıl, neden ve hangi perspektiflerden bakılabileceğini anlatır ve katılımcılardan gelen soruları yanıtlar. 

Atölyede film sahnelerine hep birlikte gösterilen dikkat, gerçek hayatta da karşılığını bulmakta; işlevsel ve iyileştirici bir dikkat ve farkındalık pratiğine dönüşmekte.

Bu dikkat, aynı zamanda bir terapistin danışanına gösterdiği dikkat olduğundan, katılımcılar atölyede kendilerine ve ilişkilerine bir terapist gözüyle bakmayı, kendilerinin terapisti olmayı da deneyimliyorlar.  

Film izleyerek, dolayısıyla özdeşim üzerinden duyguya ulaşarak çalışıldığı için atölyede öğrenilenler kalıcı oluyor, duygusal zekayı destekliyor. Kişiyi yaşama ve başkalarına karşı daha açık, daha dayanıklı kılıyor. Kendi çözümlerini ve anlamlarını üretebilmesine, ilişkilerine yerleşebilmesine katkı sağlıyor. 

Sinematerapi 24 Ocak’tan itibaren Çarşamba günleri saat 20:00 - 22:30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Aylık program
24 Ocak - Bağlanma - Bireyselleşme
31 Ocak - Yakınlık – Mesafe – Sınırlar
7 Şubat - Cinsellik
14 Şubat - Aşk
21 Şubat - Aldatma
28 Şubat - İlişkide Aile Etkileri
7 Mart - Kadınlık Erkeklik Sorunları
14 Mart - İlişkinin Dönüşümü

Aldatma
Filmler:
- We Don’t Live Here Anymore 
- Wolke 9 
- Chloe 
- İtiraf 
- Vicky Christina Barcelona 
- Mother and Child 
- Separate Lies

Oturumda ele alınacak olan alt konular: 
Aldatma nedir, ne değildir? 
Aldatmaya nereden, nasıl bakmalı?
Aldatmada acil durum eylem planı
Aldatılan aslında ne yaşıyor?
Aldatma nedenleri
Aldatmada dürüstlük sorunsalı
Aldatıldığınızdan emin değilseniz...
Aldatılan için ilk yardım
Aldatan için ilk yardım
Aldatmanın yol açtığı yıkıcı duyguların üstesinden gelme yolları 

Atölyeden kesitler:
“İhanet varolan ilişkiyi değiştirir. Özellikle de aldatılan, ihaneti öğrenirse. İlişki hikâyesi, o güne kadar bilinen ve yaşanan şekliyle sona ermiş, ilişki ayarları bozulmuştur artık. Önemli bir yol ayrımıdır ihanet. İlişkiye format atıp yeni bir kurulum mu yapılacak, yoksa taraflar kırık dökük duygularını olabildiğince toplayıp o ilişkinden taşınacaklar mı? Gün, karar günüdür. Gel gör ki taraflar ne bu kararı sağduyulu bir şekilde verebilecek ne de dökülüp saçılanları temizleyip yeniden düzenleyebilecek durumdadır. Kalpler kırık, zihinler karışık, görüş bulanık, içteki çocuklar çaresizce ağlamaktadır. Bu yüzden de hem tarafların hem de ilişkinin desteğe ihtiyacı vardır.

Aldatılma ve muhtemel ayrılık durumunda rol ve kimliklerin hepsi birden etkilenir ve ihanet top yekûn bir benlik krizine dönüşür. Aldatılan kişi, ayağının altındaki zemin çekilmiş ve boşlukta kalmış hisseder. Çünkü tüm kimlikleri ilişkinin başından beri o birliktelik zeminiyle iç içe kurulum yapmaktaydı.

Aldatıldığınızda olaya ilişkin detayları öğrenme isteğine gem vurmak, alınan yarayı temiz bir  tam-ponla sıkıca kapatmak gibidir. Daha fazla kan kaybını ve enfeksiyon riskini önlemek için gereklidir. 

Olup bitenin detayları yerine partnerinize; kendini nasıl hissettiğini, üçüncü kişiyle kurduğu ilişkinin ne ifade ettiğini, ikinizin ilişkisinde olamayan neyi/neleri oldurduğunu, neyi değiştirdiğini, ne yönden iyi ya da kötü geldiğini, kendisi hakkında neleri fark etmesine yol açtığını sorun. Bu gibi, duygulara ve ilişkinize özgü konuları irdelemek birbirinizi anlamanızı ve derinleşmenizi sağlar. İlişkinin tamir ya da tahliyesini kolaylaştırır.

Aldatmayı bir ilişki kazası gibi düşünmeli. Nasıl ki trafik kazası yaptığımızda kendimizi hastaneye, aracımızı servise götürüyoruz; ilişki kazalarında da bireylerin iyileşmesi ve ilişkinin tamiri (veya tahliyesi) için uzman psikoterapist desteği alınması tavsiye olunur.” 

Alıntılar: Şule Öncü / Yatıyorum bir şey diyor musun?

*Filmleri önceden izlemiş olmak şart değildir. Sunum sırasında gerekli bilgi verilir.

Şule Öncü kimdir?
Şule Öncü, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu psikoterapist ve yazar. Uzmanlık alanları; bireysel psikoterapi, çift ve aile terapisi, psikodrama grup terapisi. Psikoterapinin yanı sıra kendi tasarımı olan Sinematerapi Atölyesi ve Yaratıcı Psikoloji Atölyelerini yönetiyor, üniversitelerde konferanslar veriyor. Kadın-erkek ilişkilerini konu alan psikoterapi kitabı Yatıyorum bir şey diyor musun? Eylül 2017’de yayımlandı. Diğer kitapları; insan doğasına dair ikilemleri konu alan Gertrude 2’ye nasıl bölündü? (roman) 2008’de, erkeklik-kadınlık halleri üzerine metinlerden oluşan Zaaf (öykü) 2012’de yayımlandı.  Bazı metinleri; Psikeart, Psikesinema, Psychologies, Radikal gazetesi, Tempo dergisi, Eşik Cini ve İZ dergileri ile kendi internet sitesinde yer almakta. Psikoterapi çalışmalarını İstanbul Nişantaşı’nda sürdürüyor. 

- 18 yaş sınırı vardır.- Organizasyon şirketinin programda ve bilet fiyatlarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.- Zorlu Performans Sanatları Merkezi, indirimli bilet satın alma koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT