Fotoğrafın Sonu Mu? Fotoğraf Tarihine Bir Bakış

Fotoğrafın Sonu Mu? Fotoğraf Tarihine Bir Bakış

Tarihler: 08 Nisan 2021 Perşembe ~ 18 Nisan 2021 Pazar 08 Nisan 19:00 - 18 Nisan 20:30

Yer: Post Akademi Zoom

Ücret: Tam - 205 TRY

Nereden Alınır: www.biletino.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 8, 2021 ~ Nis 18, 2021

Atölye Eğitmeni           : Orhan Cem Çetin

Atölyenin Adı               : Fotoğrafın Sonu mu? 

Tarih                            : 8-11-15-18 Nisan (4 oturum)

Ücret                           : 200 TL (Tam) / 160 TL (Öğrenci) 

 

Program: 

Resim (pentür) ile fotoğrafın tarihsel süreçleri arasında, ele alınan konular bakımından çarpıcı bir benzerlik göze çarpmaktadır. Her ikisinin de tanrısal, mitolojik, yüce kavramlar, hükümdarlar, zafer öyküleri vb ile başlayıp, sanatçının kendi öyküsü ya da son derece gündelik temalar ile biten dizgesi, fotoğrafın da geleneksel resim gibi, ifade olanaklarını tükettiği anlamına gelebilir mi?

Atölyede fotoğraf tarihinin ikonlaşmış örnekleri bu argümanın ışığında ele alınarak günümüze dek incelenecek, bugünün izleyici deneyimi ve etkileşim odaklı sanat disiplinleri arasında fotoğrafın yeri tartışılacaktır.

Konu başlıkları:

- 1300'lerden günümüze batı sanatı tarihinin 50 başyapıtı ve bu kronolojiinin anlattıkları (içerik, coğrafya, sanatçı profili, sanatçı gündemi, sanatçının sermaye ile ilişkisi).
- 1800'lerden günümüze seçilmiş örneklerle fotoğrafın evrimi ve izlediği rotanın resim sanatı ile rekabeti ve paralelliği.
- Dijital devrim, fotoğrafın belge değerini nasıl etkiledi.
- Gündelik yaşamda fotoğraf kullanımına bağlı olarak izleyici deneyimindeki değişim.  
- Güncel sanat alanında fotoğraf ile resim geleneği arasındaki gerilim.
- Fotoğrafın geleceği var mı? Gelişen teknoloji ve türev yöntemler: fotogrametri, yapay zeka, sergi mekanı olarak internet.
Orhan Cem Çetin
1960 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde yüksek lisans derecesini tamamladı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. İlk kişisel sergisi olan Tanıdık Şeyler (1988) fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. O tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirdi, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer aldı. Sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını tanıtım fotoğrafçılığı, editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi eğitmen kadrosundadır. Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır.

BİLETLER:

1 - Tam - 205 TRY

2 - Öğrenci - 165 TRY

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT