17. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Başlıyor

Tarihler: 01 Aralık 2014 Pazartesi ~ 09 Aralık 2014 Salı

Yer: Çeşitli Mekanlar

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 1, 2014 ~ Ara 9, 2014

Belleğimiz ve aklımızın göstereceği bir çıkış, bir acil çıkış mutlaka vardır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından organize edilen Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bu yıl 17. kez sinemaseverlerle buluşuyor. 1 – 7 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin ana teması “Acil Çıkış” olarak belirlendi. Bu tema altında düzenlenecek olan festivalde dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de belleklerimizi tazeleyen, bilincimizi uyaran gerçek öyküler dev perdelere yansıyacak. 1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan binlerce belgesel filme ev sahipliği yapan, çok sayıda belgeselciyi ve sinema kuramcısını seyirciyle buluşturan Belgesel Sinemacılar Birliği, 17.1001 ile tüm belgeselcileri, gerçekleri ve hayalleri bir kez daha paylaşmaya davet ediyor.

Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek Festival’de bu yıl, 20 ülkeden 54 film sinemaseverler ve yeryüzünde olup bitenlerin gerçek yüzünü anlamak isteyenlerle buluşacak. İzleyiciler, Türkiye’den katılan 19 belgesel filmin yanı sıra, ABD, Almanya, Avusturya, Arjantin, Danimarka, Dubai BAE, Güney Afrika, İtalya, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, Japonya, Kıbrıs Rum Kesimi, Litvanya, Lübnan, Meksika, Polonya ve Yunanistan’dan gelen filmleri izleyebilecekler. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali programına alınan Türkiye belgesellerinin önemli bir bölümü, yabancı filmlerinse tümü son iki yılda gerçekleştirilen ve ülkemizde ilk kez gösterilecek nefes kesen yapımlar.

“Acil Çıkış”
Festival komitesi, 1001 Belgesel’in 17. Yıl temasını “Acil Çıkış” olarak belirledi. Dünyamız, yanlış ve çıkarcı politikaların sonucu, bir yandan küresel ısınma, tükenen yaşamsal kaynaklar ve doğal felaketlerle, diğer yandan ekonomik, siyasal ve insani krizlerle yüz yüze kalıyor; egemen güçler çareyi daha fazla tüketim ve baskıcı yönetimlerde görüyor. Oysa belleğimiz ve aklımızın göstereceği bir çıkış, bir “acil çıkış”, mutlaka, vardır.

Belgesel Sinemacılar Birliği, toplumsal hafıza boşluklarının doldurulmasını, kültürel sürekliliğin sağlanmasını ve doğaya sahip çıkılmasını temel varoluş gerekçesi olarak kabul eder ve bütün zamanlara tanıklığın, hayata bilgi ve yaratıcılıkla müdahale etmenin ve geleceğin tasarımının, Belgesel Sinemanın kurumsallaşması ile ivme kazanacağının ayırdındadır.

Gösterim Salonları
Tüm gösterim ve yan etkinliklerin, her yıl olduğu gibi bu yılda ücretsiz olduğu 1001 Belgesel Film Festivali, Sahne Beşiktaş, Levent Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Sismanoglio Megaro, Aynalı Geçit ve Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi Salonlarında izlenebilecek.

Paralel Etkinlikler
17. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da, izleyiciyi belgesellerle, belgeselcileri belgeselcilerle ve izleyiciyle buluşturmanın yanı sıra, sinema sektörünü, özellikle de belgesel alanını, gerek profesyonelleri gerekse amatörleri, öğrencileri ve akademisyenleri desteklemeyi hedefleyen etkinliklere yer açıyor.

Uluslararası Dağıtımcılar Toplantısı
Belgesel film üretmek başlı başına bir mücadele iken, filmi bitirdikten sonra filmi izleyicilerle buluşturmak, satışı için uğraşmak tamamen yeni ve bazen gücümüzün yetmediği, girişemediğimiz ikinci bir mücadele anlamına geliyor. Belgesel Sinemacılar Birliği bu mücadelede belgesel sinemacıların yolunu açacak bir etkinliği, 1001 Belgesel Film Festivali kapsamında düzenliyor. Uluslararası dağıtımcılar ile Türkiyeli belgesel yapımcıları 8 - 9 Aralık’ta İstanbul'da buluşturuyor. Uluslararası dağıtım, satış ilişkileri, yöntem ve altyapılarını; teknik ve içerik anlamında yurtdışı talep, beklentileri, bu alanda uzman, bilinir uluslararası dağıtım kuruluşlarının temsilcileri anlatacak. Aynı zamanda bir atölye çalışması ve mini bir market deneyimi biçiminde gerçekleşecek olan toplantıda, Türkiye'de üretilen belgesellerin uluslararası dağıtım şansına kavuşması için nasıl bir yol izleyebileceği konusunda, filmleriyle katılan belgeselcilerin soruları yanıt bulacak.

101 Seçkisi
Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Belgesel 101 Seçkisi öğrenci belgesellerini ve ilk belgesellerini yapanları izleyici ile buluşturuyor. Bu yıl 1001 Uluslararası Belgesel Film Festivali kapsamında ilk kez yer alacak olan 101 Seçkisi üniversite öğrencileri ile ilk filmlerini gerçekleştiren belgeselcilerin yapımlarından oluşuyor.

Program kapsamında, jüri kararıyla belirlenecek bir filmin yönetmenine bir sonraki projesi için 3000 TL değerinde para ödülü, bir yönetmene de yine bir sonraki projesi için 6000 TL değerinde postprodüksiyon desteği verilecek.

Paneller ve Atölyeler
Sansür ve Oto Sansür

17. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, günümüzde sıklıkla tartışılan, yalnızca medya değil, tüm sanat alanlarında karşı karşıya kaldığımız ve elbette, ne yazık ki, işi gerçek öyküleri anlatmak olan belgesel sinemanın daha da kuvvetle hissettiği sansür ve oto sansür olgularını tartışmaya yer açıyor. Festival kapsamında düzenlenecek olan “Sansür ve Oto Sansür” panelinin hedefi, bir örnek çalışma üzerinden yola çıkarak ülkemizde, belgesel alanında oto-sansür ve sansür üzerine bir diyalog oluşturmak.

İstanbul’un Rum Sinemacıları
Araştırmacı-yazar ve sanat yönetmeni Soula Boziş 'Paris’ten Pera’ya Sinema ve Rum Sinemacılar isimli kitabından yola çıkarak 1001 Belgesel Film Festivali için özel bir etkinlik hazırlıyor. Etkinlik kapsamında 1926 - 1927 yıllarında çekildiği tahmin edilen 6:30 dakika uzunluğundaki “Taksim" isimli filmin özel gösterimi gerçekleştiriliyor. Osmanlıca ve Fransızca yazılı kısa epizotlardan oluşan filmde Gezi Parkı, Taksim, Bomonti ve çevresi ile insanların gündelik yaşamları yer alıyor. Etkinlik kapsamında 1903 yılında İstanbul'da Pathe için belge filmler çekmeye başlayan Dimitris Meravidis'e özel bir yer ayrılıyor. Sula Bozis bu etkinliği belgeselci ve Genç Sinema Hareketi kurucularından eşi Yorgo Bozis'e ithaf ediyor.

3 Boyutlu Belgesel Sinema
Pina Filminin Sinematografik Okuması
Ersan OCAK – Kurtuluş ÖZGEN – Şafak DİKMEN

3B sinema teknolojisinin yaratıcı kullanımı belgesel sinema içinde yaygınlaşıyor. Wim Wenders, Werner Herzog gibi sıkı yönetmenler sinematografiyi 3 boyutlu hayal etmenin iyi örnekleriyle karşımıza çıkıyorlar. Bu seminerde, belgesel sinemayı üç boyutlu düşünmek ve tasarlamak üzerine tartışacağız. Wim Wenders’in “Pina” filmini analiz ederek, üç boyutluluğun belgesel sinema için ne demek olduğunu, olabileceğini anlamaya çalışacağız.

“Pina” filminin alt başlığından yola çıkıyoruz: “Dans et, dans et, yoksa kayboluruz” (dance, dance, otherwise we are lost).

Belgeselde Kamera
Kamera kullanımı teknik içerik ve estetik açıdan kuşkusuz belgesel üretiminin en önemli öğesi. Teknolojideki gelişmelerin sunduğu olanaklarla artık cep telefonlarıyla bile çekimler yapılabiliyor. Bu olanaklara boğulmadan deyim yerindeyse tuzaklarına düşmeden belgesel film üretiminde yapımın ihtiyaçları ve olanakları doğrultusunda kamera ekipman ve donanımın seçimi üzerine Berlin’de görüntü yönetmenliği yapan Vojtech Pokorny katılımcılar ile alternatif ekipmanlarla belgeselde kamera atölyesi gerçekleştirecek.

Belgesel ve Ses
Belgesel filmi tasarlarken görsellik kadar önemli olan ses için gereksinimleri önceden planlamak, problemleri öngörebilmek kontrolsüz ortamlara uygun çözümleri, koşullara uygun ulaşılabilen en ideal ekipmanlar ile çözümlemek ve yeni teknolojinin bu doğrultuda sağladıkları üzerine uygulamalı bir atölye çalışması.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT