2013-2014 TANDEM Projeleri Studio-X’te!

Tarihler: 17 Ekim 2014 Cuma ~ 18 Ekim 2014 Cumartesi

Yer: Studio-X İstanbul

Adres: Pürtelaş Hasan Efendi Mah., Meclis-i Mebusan Cad No:35 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 07 47

Web: http://http://www.studio-xistanbul.org/tr/

E Posta: studioxistanbul@columbia.edu

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 17, 2014 ~ Eki 18, 2014

"TANDEM: Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye -Avrupa Birliği (AB)" projelerinin yer aldığı sergi 17 Ekim'de Studio-X'te açılıyor. TANDEM Türkiye - AB’nin 2013-2014 döneminde, Türkiye'den ve Avrupa ülkelerinden kültür yöneticileri ve kurumlarının birlikte yarattığı 15 belgesel, müzik, dans, fotoğraf, performans, tiyatro ve zanaat projesi iki gün boyunca Studio-X’te izlenebilecek.

Anadolu Kültür (İstanbul) ve MitOst (Berlin) tarafından, Stiftung Mercator (Essen) ve Avrupa Kültür Vakfı'nın (Amsterdam) desteğiyle hayata geçirilen "TANDEM Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye-AB Programı"nın 2013-2014 dönemi çalışmaları sona erdi. Türkiye'den ve Avrupa ülkelerinden kültür yöneticileri ve kurumlarının iki yıl boyunca birlikte çalışarak ürettiği 15 belgesel, müzik, dans, fotoğraf, performans, tiyatro ve zanaat projesi 17-18 Ekim tarihleri arasında Studio-X'te izleyici ile buluşuyor. Serginin 17 Ekim’deki açılışında, “Bir arada: TANDEM Orkestrası” mini bir konser verecek. 18 Ekim’de ise “Polonyalı yazar Malgorzata Sikorska-Miszczuk’un “From Istanbul with Love” adlı oyununun okuması yapılacak.

2011 yılından bu yana 30’u aşkın uluslararası kültürel işbirliği projesine destek veren "TANDEM Türkiye-AB", Türkiye ve Avrupa’da faaliyet gösteren kültür - sanat kurumları arasında birlikte çalışma ve üretme zeminleri oluşturma amacını taşıyor. Programın 2013-2014 dönemi çalışmalarına Ankara, Antalya, Artvin, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Sivas’tan toplam 15, Almanya, Belçika, Finlandiya, İngiltere, İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Yunanistan’ın farklı şehirlerinden 17 kişi/kurum katıldı. Projelerin arasında, dünyadaki sivil itaatsizlik eylemlerinin sorgulandığı videolar, Barselonalı ve İstanbullu liselilerin fotoğraf yorumları, İstanbul, Diyarbakır, Batman ve Mardin’deki hip hop atölyelerinin çıktıları ve Suriyeli mültecilerin hikayelerinin anlatıldığı fotoğraflar bulunuyor.

Roman dansı ve müziği, Sulukule Gençlik Orkestrası ve Macar M&M ile sahnede

2013-2014 TANDEM projelerinden biri olan “Bir arada: TANDEM Orkestrası”, Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği ve Pro Progressione ortaklığında hayata geçirildi. Müzik ve dans alanında kültürlerarası köprüler kurarak genç müzisyenleri, dansçıları desteklemeyi amaçlayan “Bir arada: TANDEM Orkestrası”, Macaristan ve Türkiye’deki Roman kültürünü müziğe ve dansa yansıtan Sulukule Gençlik Orkestrası ile Macar M&M Müzik ve Dans Grubu'nun ortak çalışması. Yaz ayları boyunca Budapeşte ve İstanbul’da konser veren Orkestra, 17 Ekim'de Studio X'te gerçekleşecek açılış gecesinde konuklara bir konser verecek.

Polonyalı yazarın “From Istanbul with Love” adlı oyun okuması sahnelenecek

Polonya'nın önde gelen yazarlarından Malgorzata Sikurska Miszczuk’un yazdığı, Ayşe Lebriz Berkem’in yönettiği “From Istanbul with Love” adlı oyun okuması serginin ikinci günü izleyicilerle buluşacak.

Etkinlik, TANDEM’in Oyun.Şehir/Play.City projesi kapsamında, İstanbul’a gelen Polonyalı yazar Sikorska-Miszczuk’un İstanbul ile ilgili ürettiği yeni bir metne dayanıyor. İstanbul’un bugününü ve sokaklarını anlatan oyunu, Sefa Tantoğlu, Ulaş Tuna Astepe, Hakan Kurtaş, Esme Madra ve Nadir Sönmez seslendirecek. Oyun, İstanbul'da polis tarafından öldürülen bir adamın son dakikalarına tanıklık eden dört kişinin hikâyesini anlatıyor. Oyunda, uyumayan bebeğini uyutmak için yola çıkan bir kadının, yoldan geçen iki kişinin ve bir askerin, tanık oldukları ölümün etrafında dolaşarak hayata ve kendilerine dair anlattıkları düşünceleri aktarılıyor.

2013-2014 TANDEM Projeleri Studio-X’te!

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT