Rus Kültürü Festivali

Tarihler: 15 Nisan 2013 Pazartesi ~ 21 Nisan 2013 Pazar

Yer: Çeşitli Mekanlar

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 15, 2013 ~ Nis 21, 2013

İstanbul’da 15-21 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Rus Kültürü Festivali, dünyaca ünlü İgor Moiseyev Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu’nun unutulmaz gösterisi ile başlayacak. İstanbul Kongre Salonu’nda 85 kişilik ekibiyle sahneye çıkacak olan topluluk Rus folklorunu sanatsal bir şekilde izleyenlere sunacak.

Türk Rus Kültür Vakfı’nın öncülüğünde Türk ve Rus Kültür Bakanlıkları’nın desteğiyle 15-21 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Rus Kültürü Festivali, birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Rus kültürü ve sanatını en iyi örnekleriyle Türkiye’de tanıtmak, Türk ve Rus toplumları arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında Rus dansları, Rus sineması günleri, sempozyumlar, tiyatro, edebiyat defilesi, Rus el sanatları panayırı, opera etkinlikleri düzenlenecek.

Dünyaca ünlü Rus Dansları topluluğu Igor Moiseyev’in 85 kişilik ekibiyle yapacağı dans gösterisiyle başlayacak etkinlikler kapsamında, Dostoyevski romanlarındaki 24 karakterin yer alacağı teatral edebiyat defilesi, ünlü Rus yönetmelerden Vladimir Menşov, Karen Şahnazarov, Govoruhin’in katılacağı Rus Sineması günleri gibi etkinliklerle Rus kültürü rüzgarı esecek.

Festivalin kapanışı ise operanın usta ismi Hakan Aysev, Rusya’nın pek çok ödül sahibi genç yıldızı Evgeniya Dushina, Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil eden Asude Karayavuz ve Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı Opera Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Nikolay Efremov’un Rusça ve Türkçe seslendireceği eserlerle son bulacak.

En Ünlü Rus Dansları Ekibi İstanbul’da
Festival kapsamında 15 Nisan’da dünyanın ilk ve tek Halk Dansları Tiyatrosu, “İgor Moiseyev” Devlet Akademik Ansamblesi’nin “Rus Halk Dansları Gösterisi” 85 kişilik kadrosuyla İstanbul Kongre Merkezi’nde sahne alacak. Rus folklorunu sanatsal şekilde uyarlayan ve dünyaya tanıtan ilk profesyonel topluluk 1937 yılında İgor Aleksandroviç Moiseyev tarafından kuruldu. Topluluk 1945 yılından bu yana pek çok turne gerçekleştirdi. Sovyetler Birliği döneminde dünyanın pek çok ülkesinde sahne alma başarısı gösterdi. Topluluk, faaliyetlerinden dolayı “Drujbı Narodov” ödülüne layık görüldü. Repertuarında yaklaşık olarak 200 eser bulunan topluluk 1937’den beri inanılmaz performansıyla dünyanın hemen her ülkesinde milyonlarca izleyiciye konserler vermeye devam ediyor.

Türkiye Ve Rusya Arası Diplomatik İlişkiler Sergisi
Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek fotoğraf sergisinde, Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkilere dair fotoğraflar sergilenecek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında Sovyetler Birliği (SSCB) tarafından yapılmış olan desteğe dikkat çekilecek. Fotoğraflar Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçiliği tarafından sağlanacak.

Dostoyevski Anısına Edebiyat Defilesi Düzenlenecek
Taksim, İmam Adnan Sokak’ta, St.Petersburg Dostoyevski Müzesi tarafından “Dostoyevski ve Kahramanları” konulu teatral defile gerçekleştirilecek. Gösteride St. Petersburg’un çeşitli tiyatrolarında sahne alan 35 sanatçı Dostoyevski’nin 24 roman karakterini canlandıracak. İzleyiciler Dostoyevski’nin romanlarındaki kahramanları kendi dönemlerine ait kostümleriyle görme fırsatı bulacaklar. Etkinlik halka açık olarak yapılacak.

Ünlü Rus Yönetmenler İstanbul’a Geliyor
Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Merkezinde gerçekleştirilecek Rus Sineması Günleri’nde festival boyunca sinemaseverler beş Rus filmi ve üç yönetmenle tanışacak. Sinema günlerine katılmak üzere İstanbul’a gelecek olan Vladimir Menşov, Karen Şahnazarov, Govoruhin filmlerden önce seyircilerle sohbet edecek, onların sorularını cevaplandıracak. Filmlerin gösterileceği mekanda Rus sineması afiş sergisi yapılacak.

Yer Altından Notlar Sahne Alıyor
Toplumun farklı kesimlerini çeşitli yollarla Rus kültürüyle tanıştırmayı hedefleyen Festival kapsamında Üsküdar Tekel Sahnesi’nde “Yer Altından Notlar” tiyatro oyunu sahnelenecek. Dostoyevski’nin aynı adlı romanından festival için tiyatroya uyarlanan tek kişilik oyunun aktörü Nadir Sarıbacak, yönetmeni ise Celal Mordeniz.

Rus Halk Müzigi Konseri
Taksim, İmam Adnan Sokak’ta gerçekleştirilecek etkinliklerden biri de Rus halk müziği enstrümanları konseri. MGUKİ halk enstrümanları orkestrasından 25 kişi panayır alanında sahne alacak. Rus halk müziğinden ve şarkılarından örnekler sunacaklar.

Kapanışı Operanın Ünlü İsimleri Yapacak
Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek opera ile kıtaları birleştiren şehir İstanbul’da muhteşem bir buluşma gerçekleşecek. Rus Kültürü Festivali’nin kapanış konserinde operanın usta ismi Hakan Aysev, Rusya’nın pek çok ödül sahibi genç yıldızı Evgeniya Dushina, Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil eden,İtalya’nın ünlü operası La Scala’da defalarca sahneye çıkmış olan Asude Karayavuz ve Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı Opera Tiyatrosu’nun başarılı sanatçısı Nikolay Efremov programlarıyla dinleyicileri şaşırtmaya hazırlanıyor. Konserde Rusça ve Türkçe eserler seslendirilecek. Bu coşkulu konsere Rengim Gökmen’in şefliğinde CRR Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Uygulamalı Matruşka Boyama
Taksim, İmam Adnan sokakta gerçekleştirilecek Rus el sanatları panayırında hedef daha geniş halk kitlesini Rus el sanatlarıyla tanıştırmak. Sokağın tamamı kapatılarak Rus motifleriyle süslenecek. 12 çadır ve bir podyumun yer alacağı sokakta matryoşka boyama, hohloma gibi sanatlar uygulamalı olarak gösterilecek. İlgili sanatçılar Rusya’dan gelecek. Yasnaya Polyana Müzesi ve St.Petersburg Dostoyevski Müzesi de birer çadırda sunumlar yapacak. Podyumda ise Rus halk müziği konseri, “Dostoyevski Kahramanları” edebiyat defilesi, “Güneş Nemrut’tan Doğar” moda defilesi, halk dansları gösterisi yapılacak.

120 Akademisyen Sempozyum’a Katılacak
Bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan “Dünya Eğitim Alanında Kültür ve Sanat Üniversiteleri” uluslar arası sempozyumun konusu “Kültürler Arası İletişimde Avrasya Geleneği ve Modernite”. Sempozyumun inisiyatif sahibi Moskova Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi’nin Türkiye’deki partneri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. 16 Nisan’da çeşitli başlıklarda 5 oturum, 17 Nisan’da ise 5 master-class yapılacak. Sempozyumun katılımcıları için T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı 18 Nisan’da İstanbul gezisi düzenleyecek. Sempozyuma çeşitli ülkelerden 120 akademisyenin katılımı beklenmekte. Sempozyumun koordinatörlüğünü MGUKİ adına İrina Silakova, MSGSÜ adına Prof. Ahmet Taşağıl yapmaktadır.

Üniversiteler Arası Tiyatro Yarışması
İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte üniversite öğrencileri Rus edebiyatının klasiklerinden birini veya bir bölümünü 30-40 dakikalık bir tiyatro oyunu şeklinde sahneleyecekler. Yapılacak uyarlama genel ahlaki değerlere aykırı olamamalı, siyasi içerik taşımamalı, her hangi bir devlet veya millete yönelik aşağılayıcı ifade veya imalar taşımamalı. Değerlendirme profesyonellerden oluşan 5 kişilik bir jüri tarafından yapılacak. Dereceye giren yarışmacılara çeşitli ödüller verilecek.

Rus Kültürü Festivali

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT