Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Tarihler: 10 Haziran 2012 Pazar ~ 10 Haziran 2012 Pazar 1 Haziran Saat: 19.00 10 Haziran Saat: 15.00

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Nereden Alınır: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 10, 2012 ~ Haz 10, 2012

Pera Film, 2 Mayıs – 24 Haziran 2012 tarihleri arasında, Pera Müzesi’nde sergilenen Goya, Zamanının Tanığı, Gravürler ve Resimler sergisine paralel film gösterimlerine Ah! Ne Tatlı Savaş; Sinema, Savaşın Felaketlerine Yoğunlaşıyor programı ile devam ediyor.

Program savaş konusuna ve savaşın yıkımlarına odaklanıyor. Bu serginin de bir parçası olan Goya’nın gravür serisi Savaşın Felaketleri, savaşı zaferden tamamen azade bir biçimde gösteriyor; savaşın bu görsel ifadesinde şövalyece teselliler yok, din merhametsiz ve kederin sonunda kimse günahlarından arınmıyor.

Bu gravür serisine paralel olarak seçilen filmler de sinemanın savaşa mahsus her türlü felaket etrafında şekillenen başyapıtlarından oluşuyor. Savaş hikayeleri, tarihin çeşitli hayati ve anlamlı olaylarından alınmış: Amerikan İç Savaşı, 1905 Rus İhtilali, Birinci Dünya Savaşı, İspanya İç Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı. Program, muhteşem anlatı ve teknik başarılara sahip çığır açıcı öyküleme yöntemlerini içeriyor ve savaşın sebep olduğu şiddet, trajedi, felaket ve kayıpları ortaya seriyor.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor
For Whom the Bell Tolls

Yönetmen / Director: Sam Wood
Oyuncular / Cast: Gary Cooper, Ingrid Bergman, Akim Tamiroff
ABD / USA, 1943, 170’, renkli/ color
İngilizce, Türkçe altyazıyla / English with Turkish subtitles

Ernest Hemingway’in romanından uyarlanmış olan Çanlar Kimin için Çalıyor, İspanya İç Savaşı’nın çalkantılı yüzeyinde cereyan eden bir romantik drama. Gary Cooper, bir İspanyol gerilla çetesi ile birlikte savaşan idealist Amerikalı Robert Jordan rolünde oynuyor. Düşmanın ilerleyişini sekteye uğratmak için hayati öneme sahip bir köprüyü havaya uçurmak ile görevlendirilmiş. Düşman birlikleri tarafından istismar edilişinin ardından savaşa katılmış olan genç bir köylü kızı Maria’ya (Ingrid Bergman) aşık oluyor.

Gerilla çetesinin her daim sarhoş olan lideri Pablo (Akim Tamiroff), Maria’ya yönelik hislerinden ötürü Jordan’a tepki duyuyor ve sabotaj sırasında Jordan’a yardım etmeyi reddediyor. Pablo’nun karısı Pilar (Oscar ödüllü Katina Paxinou) ise gerilla çetesinin kontrolünü eline alıp, sabotaj bittikten sonra oradan hızla kaçmak için atları ayarlayarak Jordan’a yardım eder. Çanlar Kimin için Çalıyor Hemingway’in romanının, muhteşem performanslar ile ateşli aşk sahneleri içeren ve birinci sınıf bir Technicolor görselliğe sahip, uzun ve sadık bir uyarlaması.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT