Işığın Kırılımı

Işığın Kırılımı

Tarihler: 21 Aralık 2018 Cuma ~ 22 Aralık 2018 Cumartesi

Yer: Salt Beyoğlu

Ücret: Ücretsiz

Adres: İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 377 42 00

Web: http://www.saltonline.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 21, 2018 ~ Ara 22, 2018

SALT Beyoğlu’ndaki Evrenin Titreşen Işıkları paralelinde hazırlanan Işığın Kırılımı gösterim programı, sanatçılar Miranda July, Johanna Billing, Jennifer Reeves ve Anna Zett‘in video işlerinden oluşuyor. Bireyin idrak sınırlarını zorlamanın ve kendine dair algısını sarsmanın yollarını araştıran sergiye eşlik eden bu işler, öznellik, temsiliyet, benzerlik ve yabancılaşma kavramlarını özgün görsel anlatımlarla irdeliyor.

Miranda July’ın 1998 tarihli The Amateurist [Amatör] işi, karşılıklı izleme ve izlenme eylemleri üzerinden gözetleme ve kimlik konularını sorguluyor. Sanatçı, teknoloji yüzünden çıldırmanın eşiğine gelmiş, sıkıntılı bir kadının üç ayrı ve bir o kadar da tanıdık hâlini alaycı bir üslupla canlandırıyor: muayene olan hasta, genç yıldız ve striptizci, dâhi ve yeteneksiz.

Where She is At [Olduğu Yer] (2001), 1934’te Norveç’in başkenti Oslo yakınlarında işlevsel bir yaklaşımla inşa edilmiş ve bir süre sonra bakımsızlığa terk edilmiş bir sosyal tesiste geçiyor. Johanna Billing, yüksek bir tramplenden suya atlamaya tereddüt eden genç bir kadını ve tesiste güneşlenen ziyaretçileri görüntülüyor. Kamera, kadının içsel mücadelesiyle izleyicilerin mekânı kullanma hâlleri arasında mekik dokuyor.

Jennifer Reeves, 2011 yapımı Landfill 16 [Çöp Sahası 16] ile izleyiciyi, ıskartaya çıkarılmış teknolojik malzeme ve ürün atıklarına karşı doğanın vermek zorunda kaldığı mücadeleyi düşünmeye davet ediyor. Sanatçı, topraktaki enzimlerle etkileşime girmesi için Indiana’daki kendi çöp sahasında bir süre gömülü tuttuğu ve topraktan çıkardıktan sonra elle boyadığı 16mm filmle üretilmiş işiyle geri dönüşüm üzerine soyut nitelikte, rengârenk bir hareketli resim ortaya koyuyor.

This Unwieldy Object [Bu Hantal Cisim] (2014) işinde Anna Zett, nesli tükenmiş hayvanlarla tarihin dehşet dolu bir dönemini yeniden canlandırmaya çalışan bir grup bilim insanı, fosil tüccarı, heykeltıraş ve sinemacıyı takip ediyor. Kuzey Amerika çöllerine doğru çıkılan bir yolculuk, belgeleme, filme alma ve hikâyelemenin etkileşimiyle kolonyal kapitalizmin sonuçlarına dair bir yüzleşmeye dönüşüyor.

SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’daki altyazılı gösterimler iki gün boyunca tekrarlı olarak gerçekleştirilecektir. Program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT