Pera Müzesi Film Etkinlikleri

Tarihler: 17 Eylül 2009 Perşembe ~ 26 Eylül 2009 Cumartesi

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Ücret: 3 TL

Nereden Alınır: www.peramuzesi.org.tr

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 17, 2009 ~ Eyl 26, 2009
Pera Müzesi Film Etkinlikleri “Sanat Delisi / Art Mania” Programında Film/Video Sanatçılarından Bjørn Melhus Ve Yvonne Rainer’e Yer Veriyor
13 - 26 Eylül 2009

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, sonbahar Film Etkinliklerine 13 - 26 Eylül 2009 tarihleri arasında “Sanat Delisi / Art Mania” programında film/video sanatçılarından Bjørn Melhus ve Yvonne Rainer’e yer vererek başlıyor.

13 Eylül Pazar saat 16:00’da Bjørn Melhus’un filmleri ve ardından kendisi ile bir söyleşi gerçekleşecek.

Bjørn Melhus 2003’ten beri Kassel Sanat Akademisi’nde güzel sanatlar ve sanal gerçeklikler profesörüdür. Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Melhus 1966’da Kirchheim/Teck’te doğdu. Televizyondan çok etkilenmiş bir kuşağın çocuğu olduğundan, yapıtları kitle iletişim araçlarının mekanizmaları ve formatları etrafında döner. Bjørn Melhus 1988-1997 yılları arasında, Braunschweig’daki HBK’da yaratıcı sanat öğrenimi gördü. Kazandığı çeşitli bursların arasında Los Angeles’ta bulunan California Institute of the Arts’taki DAAD bursu ve New York’ta bulunan ISCP’deki Niedersachsen eyaleti bursu vardır. Çalışmalarıyla kazandığı ödüller arasındaysa Marler Video Art Prize, Hannover’deki Sprengel Müzesi’nden bir ödül ve HAP Grieshaber Ödülü bulunmaktadır. New York, Denver, Los Angeles, Paris, Tokyo, Kyoto, Moskova, Milano, Madrid, Zürih, Amsterdam, Stockholm, Berlin, Hamburg, Frankfurt ve Münih’te kişisel ve karma sergiler gerçekleştirmiştir.

Yvonne Rainer Rainer 1934’te San Francisco’da doğdu. 1957’den itibaren New York’ta modern dans eğitimi görmeye, 1960’taysa kendi çalışmalarının koreografisini gerçekleştirmeye başladı. 1962’de Judson Dance Theater’ın kurucularından biri oldu; sonraki onyıllarda modern dansın en canlı güçlerinden olacak bir hareketin başlangıcıydı bu. 1962-1975 yılları arasında koreografisini ABD ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde, örneğin 1969’da Broadway’de, 1964-1972 arasında İskandinavya, Londra, Almanya ve İtalya’da, 1972’de de Paris’te, Festival D’Automne’da sahneledi. 1968’de canlı performanslarına kısa filmler eklemlemeye başladı, 1975’e gelindiğindeyse tamamen film yapımına geçmişti.

1972’de ilk uzun metrajlı filmini yaptığında, dans ve koreografi dünyasını neredeyse on yıldır etkisi altına almış durumdaydı. Film kariyerinin başından itibaren izleyicileri, gördükleri şey hakkında düşünmeye çağıran Rainer, gerçekle kurgusal olanı, kişiselle siyasal olanı, somutla soyut olanı yaratıcı ve öngörülemez biçimlerde iç içe geçirdi. Cesur feminist duyarlılığı ve alışılmadık bir mizahla ele aldığı, çoğu zaman tartışmalı konuları onu, Village Voice dergisinin 1986’da söylediği gibi, “Etkisi New York’ta olduğu kadar Londra ve Berlin’de de açıkça görülen, son on iki yılın en önemli Amerikalı avangart film yapımcısı” haline getirdi.

Rainer’in filmleri ABD ve dünyada pek çok yerde, alternatif film gösterim merkezlerinde ve eski filmleri yeniden gündeme getiren sinemalarda, müze ve üniversitelerde, ayrıca Los Angeles (Filmex), Londra, Montreux, Toronto, Edinburgh, Mannheim, Berlin, Locarno, Rotterdam, Creteil, Deauville, Toulon, Montreal, Hamburg, Salsa Majori, Figueira da Foz, Münih, Viyana, Athens (Ohio), Sundance, Hong Kong, Yamagata ve Sydney festivallerinde gösterildi.

Yvonne Rainer’in filmleri 1997 Baharında, “CİNAYET ve cinayet”in gösterime girmesiyle çakışacak bir şekilde San Francisco’daki Museum of Modern Art’ta ve New York’taki Film Society of Lincoln Center’da izleyici önüne çıktı.

Bjørn Melhus
Auto Center Drive (28`, 2003)
Benliğin yapıçözümü hakkında son derece kişisel bir metafor.
Far Far Away" (39`, 1995)
“Oz Büyücüsü” adlı filmin diyalogları temel alınarak gerçekleştirilmiş, ev, uzaklar, şehirlerarası telefonlar, tele-mevcudiyet, televizyon ve narsisizm, yalnızlık ve iletişimsizlik üzerine bir telekomünikasyon masalı.

Yvonne Rainer
Kristina Sesli Filmler
1976, 90`, renkli / color, ABD / USA

Koreograf olmak için New York’a gelen Budapeşteli aslan terbiyecisi bir kadının hikayesini anlatan Rainer, kamusal ve özel alanlarda kişiliğin çelişkileri konusuna duyduğu büyük ilgiyi sürdürmüş oldu.

Sanatçıların Yaşamları
1972, 90`, siyah-beyaz/black & white, ABD / USA
Romantik birliktelikleri süssüz ve deşici bir biçimde inceleyen “Sanatçıların Yaşamları”, iki kadın arasında seçim yapamayan ve her ikisine de acı çektiren bir adamın ikilemini ele alıyor. Filmin orijinali, Rainer’in koreografisini yaptığı bir dans performansının parçasını oluşturuyor.

Öyle Bir Kadın ki...
1974, 105`, siyah-beyaz/black & white, ABD / USA
Rainer’in en ünlü filmi, bir yandan pembe dizilerin klişeleri ve tarzıyla oynayan, bir yandansa cinsel tatminsizliğinin ardında korkunç bir öfkeyi gizleyen bir kadının hikayesini anlatan, kararsız duygular üzerine düşünen bir yapıt.

Ayrıcalık
1990, 103`, renkli, siyah-beyaz/color, black & white, ABD / USA
Yvonne Rainer’in altıncı uzun metraj filmi, menopozu anlatan, gerçekten muhalif bir yapıt. Hakkında neredeyse hiç film yapılmamış bir konuyu ele alan Rainer, cinsel kimlik ve ırkın, cinsel kimliğin ve sınıfın yarattığı eşitsizlik ekonomileri üzerine eğlenceli ve riskli bir yapıt ortaya koymuş.

Pera Film Eylül 2009 Gösterim Programı
13 Pazar
16:00 Auto Center Drive + Far Far Away
Bjørn Melhus ile söyleşi 23 Çarşamba
19:00 Sanatçıların Yaşamları
24 Perşembe
17:00 Oyle Bir Kadın ki...
19:00 Ayrıcalık
25 Cuma
17:00 Kristina Sesli Filmler
19:00 Oyle Bir Kadın ki...26 Cumartesi
14:00 Sanatçıların Yaşamları
17:00 Kristina Sesli Filmler
19:00 Ayrıcalık

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT