Stavisky

Tarihler: 19 Aralık 2012 Çarşamba ~ 19 Aralık 2012 Çarşamba 19:00

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Nereden Alınır: Pera Müzesi Oditoryumu

Adres: Meşrutiyet Cad. No.65 Tepebaşı Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Web: http://http://www.peramuzesi.org.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 19, 2012 ~ Ara 19, 2012

Yönetmen:Alain Resnais
Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Charles Boyer, François Périer

Fransa 1974, 120’, renkli Fransızca, Türkçe altyazıyla

Stavisky filmi, bir dolandırıcının düşüş hikayesini ve suçlarını, 1930'ların Fransası’nın finansal ve politik felaketini anlattığı gibi, nostalji ile bilinmesi zor bir geçmişin nasıl değişebildiğini de gösteriyor. Resnais'nin tasarladığı gibi, Jean-Paul Belmondo’nun samimi bir çekicilikle canlandırdığı Stavisky, Avrupa'nın iki savaş arasında sürdürdüğü tehlikeli, savurgan ve iradesiz yaşamını perdeye taşıyor. Stavisky’nin cazibesine kapılan Charles Boyer’in canlandırdığı muhteşem aristokrat karakter,

Stephen Sondheim’ın film müzikleri ve görkemli art deco setiyle Stavisky, Alain Resnais’nin en güzel filmlerinden biri olduğu kadar, geçmiş ile aramızdaki karmaşık ve gizemli ilişki ve tarih üzerine de bir meditasyon

.

Pera Film, Institut Français işbirlğiyle Fransız Ustalara Saygı serisi programına 1922 doğumlu yönetmen Alain Resnais'nin altmış yılı aşkın kariyerini inceleyen Alain Resnais: Gizem, İmge ve Bellek ile devam ediyor. Yönetmenin önemli filmlerinin yanı sıra kısa filmlerine de yer veren program, aynı zamanda Resnais'nin 90. yaş gününü de kutluyor.

Alain Resnais, Fransız Yeni Dalga sinemasının önemli figürlerinden biri olmasına rağmen dönemindeki birçok yönetmenin katıldığı Cahiers du Cinema sinema dergisinde yer almıyordu. Özellikle Jean-Luc Godard, François Truffaut ve Jacques Rivette gibi yönetmenlerin bulunduğu çemberin dışında, sosyo-politik konuları işlemeyi tercih ederek, modernist kaygılı ve ilham kaynağı biçimcilik olan bu yönetmenlerden ayrışıyordu. Filmlerinin büyük bir çoğunluğunda, zaman ve bellek temalarına odaklanan Resnais, konularını çoğu kez edebiyat alanından seçiyor ve belirli bir felsefi ya da sanatsal kavramdan başlayıp esrarengiz hikaye biçimleri, renkli sinematografi ve lirik kurgu seçimleriyle döneminin en kışkırtıcı ve çarpıcı çalışmalarına imza atıyordu.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT