Yakın Dönem Filmleriyle Latin Amerika'ya Bakış

Tarihler: 14 Ocak 2012 Cumartesi ~ 28 Ocak 2012 Cumartesi 14-21-28 Ocak Cumartesi Saat 17:00

Yer: Akbank Sanat

Ücret: Etkinlik ücretsizdir

Adres: İstiklal Cad. No:8 34435 Beyoğlu-İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00-01

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 14, 2012 ~ Oca 28, 2012

Akbank Sanat Sinema Kuşağı, Ocak ayı boyunca her cumartesi “Yakın Dönem Filmleriyle Latin Amerika’ya Bir Bakış” başlığı ile sinemaseverleri ağırlıyor.
İstanbul Cervantes Enstitüsü ve AECID (Ministerio de Asuntos exteriores y de cooperacion Espana) işbirliğiyle gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında 14 Ocak 2012, Cumartesi günü Alvaro Brechner’in yönettiği “Balığa Çıkmak İçin Kötü Bir Gün” (Mal dia para pescar) filmi Akbank Sanat’ta ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak.

Etkinlik kapsamında 21 Ocak 2012, Cumartesi günü Josué Méndez’in yönettiği “Santiago’nun Günleri” (Dias de Santiago) ve son olarak da 28 Ocak 2012, Cumartesi günü Fernando Trubea & Javier Mariscal’in yönettiği Chico & Rita (animasyon) beyaz perde de olacak.

ETKİNLİK: Film Gösterimi - Akbank Sanat Sinema Kuşağı
Yer: Akbank Sanat Saat: 17.00

Program:
14 Ocak 2012, Cumartesi
Balığa Çıkmak İçin Kötü Bir Gün (Mal dia para pescar)
21 Ocak 2012, Cumartesi
Santiago’nun Günleri (Dias de Santiago)
28 Ocak 2012, Cumartesi
Chico & Rita (animasyon)
Etkinlik ücretsizdir

AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI “YAKIN DÖNEM FİLMLERİYLE LATİN AMERİKA’YA BİR BAKIŞ”

BALIĞA ÇIKMAK İÇİN KÖTÜ BİR GÜN (Mal dia para pescar)
Yönetmen: Alvaro Brechner
Oyuncular: Gary Piquer, Jouko Ahola, Antonella Costa
Uruguay, 2009 yapımı, 110’
İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı
Tarih: 14 Ocak 2012, Cumartesi
Saat: 17.00

Uruguaylı yazar Juan Carlos Onetti‘nin kısa hikâyesinden uyarlanan film, eski güreş Dünya şampiyonu Jacop van Oppen ile kökleri Bizans’a dayanan ailenin üyelerinden menajeri Prens Orsini’nin, rakibinin şampiyona üç dakika dayanması karşılığında 1.000 USD koyarak yaptıkları Güney Amerika turnesini anlatır. Prensin, iki üç yeşil banknot arasına bir tomar kaba kağıt koyarak ürettiği göstermelik 1.000 USD, uğradıkları son kasabada, zekâsı durgun kasları gelişkin sevgilisiyle evlenmek için paraya ihtiyacı olan genç kadının iştahını kabartır. Orsini, yerel gazeteyi de işin içine soktuğu dâhice halkla ilişkiler ve küçük ayak oyunlarıyla son dakikaya kadar güreşi ya da rakibi iptal etmeye çalışırsa da, Jacop güreşmekten başka bir şey bilmez, vazgeçmez.

SANTIAGO’NUN GÜNLERİ (Dias de Santiago)
Yönetmen: Josué Méndez
Oyuncular: Pietro Sibille, Milagros Vidal, Marisela Puicon
Peru, 2004 yapımı, 83’
İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı
Tarih: 21 Ocak 2012, Cumartesi
Saat: 17.00

Perulu yönetmen Josué Méndez’in şaşırtıcı derecede yoğun bu ilk filmi, genç bir savaş gazisinin sivil topluma alışmakta çektiği trajik zorluğu anlatıyor. Mekânı Lima’nın aşağı bölgesi olsa da, hikâye farklı yerlerde ve zamanlarda eski askerlerin başlarından geçenlerle ilgili evrensel bir gerçeği içeriyor. Sadece savaşmak için eğitim almış, 23 yaşında gergin bir adam olan Santiago, paralı askerlik görevinden sonra kendini normal hayatın içinde bulur. Karısı onu terketmek üzeredir, ailesi onu kendilerinden uzakta tutmaktadır. Kafası iyice karışıktır. Sırtında taşıdığı büyük sorunların ötesinde, eğitimine devam etmek istemektedir. Ancak banka hırsızlığı hayalleri kuran eski asker arkadaşlarına katılması için baskı görmektedir. Karısı tarafından terk edilince yeni bir ilişkiye yönelir, ancak şiddet eğilimli ağabeyinin sevgilisi baştan çıkarıcı davranışlarda bulunup ağabeyini öldürmesini isteyince olaylar hızla kontrolden çıkar. Tüm iyi niyetlerine rağmen, şiddetin kısır döngüsünden kaçması imkansız gibi gözükmektedir.

CHICO & RITA (Animasyon)
Yönetmen: Fernando Trubea & Javier Mariscal
İspanya, 2010 yapımı, 94’
İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı
Tarih: 28 Ocak 2012, Cumartesi
Saat: 17.00

Rita egzotik danslar yapan güzel bir şarkıcı, Chico da yetenekli ve kıskanç bir piyanisttir. Chico ile Rita’nın 1948’de Havana’da tanışmalarından günümüz New York’una sıçrayan film, arada Las Vegas ve Paris’e de uğrayan bir aşk hikâyesini anlatıyor. Üstelik “caz hakkında çekilmiş en iyi kurmaca filmlerden biri” olarak John Coltrane, Nat King Cole, Tito Puente ve piyano ilahı Bebo Valdes gibi Amerikalı ve Kübalı efsanelerden parçalar içeren film müzikleri muhteşem. Küba müziklerinin ve sokakları, barları, kulüpleri ve arabalarıyla Havana’nın keyfine varmak için eşsiz bir fırsat.


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT